Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Android vs Windows phone

3 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3

Go down  Message [Page 3 of 3]

1Android vs Windows phone - Page 3 Empty Android vs Windows phone Fri Jan 31, 2014 10:04 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Nu tineam neaparat sa ma uit dupa telefoane, insa cum am primit o propunere de portare din partea unuia din operatorii din RO, dar pt cele 2-3 chestiute ce-mi lipsesc de la fostul meu tel., am considerat ca nu ar fi rau sa studiez putin situatia.
Cum nu sunt, nici acum, dispus sa dau prea multi bani pe un tel., rezulta ca terminalele "high-end" ies din discutie (indiferent cat le-ar subventiona operatorul, tot ramane o diferenta mare); ramane astfel segmentul mediu.
Unde, in cazul androidului, sunt tot soiul de compromisuri (hardware). Si uite asa am ajuns sa ma uit la terminale cu WP8, auzind ca sunt mai rapide, mai fara lag si ceva mai miloase cu bateria decat omoloagele lor din curtile vecine.
Sunt interesat de o comparatie intre cele 2 sist de operare, android si windows phone 8 (nu mai jos), + si -, tendinte, etc.
Precizare: nu ma pasioneaza deloc sa-mi bag nasul sa configurez tot soiul de aplicatii si aplicatiuni, sau eventual in codul sursa (exagerare intentionata), sa-i fac root, flash, reset la cateva zile, ..... si segmentare lunara, ca altfel e mai puturos ca melcul si duce posesorul la spitalul 9.
Il cumpar, am grija (cat de cat, nu bibelou) de el, iar in rest apa, paie si bataie, fara mofturi, fitze si figuri.

Tocmai pe acest segment mediu, terminalele cu wp8, par a fi mai indicate/performante, la un pret mai apropiat de realitate.

Parerile sunt oarecum impartite, chiar daca disproportionat, prejudecati exista, insa as vrea o discutie cat mai obiectiva si argumentata.
Multumesc anticipat. Smile


p.s.: ma gandeam ..... eu am cam ales impotriva curentului: de vreo 2 ani si peste am renuntat complet la windows in favoarea linux (ubuntu) si nici nu as trece iar pe win. (cel putin pana acum nu am niciun motiv); in acelasi timp, acum, tind sa aleg un telefon cu s.o. wp8 si nu unul cu android.


51Android vs Windows phone - Page 3 Empty Re: Android vs Windows phone Sat Mar 01, 2014 7:20 am

Aer Curat



Nenea ..... exceptand Nexus 7 II, care se gaseste si pe la 1000ron, nu stiu daca e vreuna dintre celelalte care sa se apropie de pretul asta.
Sau poate nu am vazut/nu stiu eu ce si unde sa caut. Smile
Altfel, vrei sa ma bagi in faliment ?!  Crying or Very sad 

Sa inteleg ca LG G pad nu ar fi una dintre potentialele variante ?

52Android vs Windows phone - Page 3 Empty Re: Android vs Windows phone Sat Mar 01, 2014 8:05 am

c6t9

c6t9

Aș prefera un suport solid la soft pentru orice Android.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

53Android vs Windows phone - Page 3 Empty Re: Android vs Windows phone Fri Mar 07, 2014 2:15 pm

Aer Curat

Aer Curat

Asta seara am fost intr-o vizita fulger la showroom-ul emag, iar principala mea tinta a fost Nexus 7 II.
F pe scurt, prima impresie a fost una buna -> f buna; desi erau ceva probleme cu conexiunea wifi si nu prea se conecta la net, ecranul este deosebit chiar si cu luminozitatea sub 50%, responsiv (altele nu erau asa de receptive), cele 3 butoane tactile pozitionate corespunzator si se si roteau tot corespunzator.
Acum diferenta dintre cei 7" ai Nexus 7 si cei 8.3" ai Gpad-ului nu mi-a mai parut atat de mare; ea exista in continuare si este deplin perceptibila, doar ca (datorita ecranului Nexus-ului 7) lasa o buna portita pt compromis.
Este f posibil ca la acest lucru sa fi contribuit din plin faptul ca in ultimile zile am tot utilizat un Samsung Trend plus, obisnuindu-ma cu un ecran sensibil mai mic (si mai putin performant).
Plus faptul ca pt un copil de 9 ani este mai facil sa tina/utilizeze o tableta de 7" decat una de la 8.3" in sus.

Astfel as inclina spre Nexus 7 II; daca ar fi pt mine, ar fi cam egalitate intre Nexus 7 si Gpad (un soi de finish la fotografie).

Apropos, ce parere aveti de Nexus 7 II vs Nexus 7 I ?
~ 1.000 vs 750 ron -- noi
Gpad-ul este ~ 1.250 ron.

54Android vs Windows phone - Page 3 Empty Re: Android vs Windows phone Fri Mar 07, 2014 4:05 pm

c6t9

c6t9

II.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 3 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum