Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Poiana lui Iocan

+4
1QVIPER
ska
c6t9
Aer Curat
8 posters

Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Go down  Message [Page 24 of 24]

1Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Poiana lui Iocan Fri Mar 11, 2011 1:36 pm

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Un topic in care putem scrie orice ar fi off topic intr-un alt topic.


Cum vremea incepe sa se incalzeasca, ma gandeam ca-n max 10 zile sa schimb rotile de iarna cu cele de vara; desigur tinand cont si de evolutia conditiilor meteo de pana atunci si de prognoza ulterioara.



Last edited by Aer Curat on Fri Mar 11, 2011 1:51 pm; edited 1 time in total


576Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 17, 2013 9:50 am

c6t9



Presupun că totul se reduce la fondul vechi. Adică din bătrâni. Destul de rar se nimerește un geniu din părinți oligofreni. OK, oligofren e cam mult spus, dar la un popor care are drept singură opțiune a timpului liber micul și maneaua (să ne înțelegem, mici pap și eu cu plăcere) și nu vreo carte (cât de mică), vreun documentar (numai emisiunile "culturale" de la ProTV au audiențe uriașe), îmi permit.

Așa că în timp se prea poate ca să dispară.

Altă problemă ar fi nivelul puțin imbecil al olimpicilor. Se văd un produs al școlii românești, suferă de un "romantism" nativ sau educat, greu de spus, pe care-l consider nociv. Ei se văd exponenți de succes ai unui sistem găunos. Și apoi ne întrebăm ce se întâmplă cu țara, unde sunt tinerii ăștia inteligenți. Păi fie au plecat și atunci nu ne mai "deranjează", fie aici se integrează perfect în sistemul mult iubit și se pierd acolo. Nu există atitudine, nu există reacție, nimic. Sunt paralizați.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

577Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 17, 2013 11:12 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:...........

Altă problemă ar fi nivelul puțin imbecil al olimpicilor. Se văd un produs al școlii românești, suferă de un "romantism" nativ sau educat, greu de spus, pe care-l consider nociv. Ei se văd exponenți de succes ai unui sistem găunos. Și apoi ne întrebăm ce se întâmplă cu țara, unde sunt tinerii ăștia inteligenți. Păi fie au plecat și atunci nu ne mai "deranjează", fie aici se integrează perfect în sistemul mult iubit și se pierd acolo. Nu există atitudine, nu există reacție, nimic. Sunt paralizați.

Trist, dar cat se poate de adevarat.

578Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 21, 2013 11:46 am

c6t9

c6t9



Ce tehnică.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

579Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Mon Sep 16, 2013 1:31 pm

Aer Curat

Aer Curat

580Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Sep 17, 2013 12:26 am

c6t9

c6t9

Smile

Da, n-am văzut nici o discuție la TV pe tema asta.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

581Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Nov 13, 2013 5:46 am

Aer Curat

Aer Curat

Accizele pentru carburanti vor creste cu 20%, de la 1 ianuarie 2014

PLUS acciza suplimentara de 7 eurocenti/L pt infrastructura rutiera.
Acum platim oricum o taxa inclusa in pretul carburantilor (vechea taxa de drum), cel mult redenumita, rovigneta si plus alte multe taxe si impozite. Pe langa astea vor sa mai introduca o taxa in pretul carburantilor, rovigneta ramane, iar autostrazile (vai mama lor) vor sa fie cu taxa.
Ce jagardele nenorocite !
Nu mai stiu cum si de unde sa mai fure !

Ma intreb daca va contesta cineva toate mizeriile astea.


p.s.: cand spuneam ca astia ne obliga sa renuntam la masina si sa mergem cu bicla sau pe jos .....

583Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Thu Nov 14, 2013 11:35 pm

Aer Curat

Aer Curat

Macar de ar lua cat mai multi exemplu, sa procedeze identic.

584Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Dec 03, 2013 1:30 am

c6t9

c6t9

N-am prea mai scris pe aici în același ritm. Am și avut multe pe cap, din toate direcțiile. Nu mai știu dacă am povestit despre aventura roților de iarnă pentru Golf.

Am căutat jante cât mai aproape de specificațiile omologării, dar se pare că la noi lumea fie cumpără numai jante care să iasă în afară mult (cică așa arată bine), fie cei care vând au o percepție greșită despre publicul țintă.

Așa pe site-uri stocuri sunt, dar nu se pupă cu realitatea. Inițial am dat comandă de anvelope și jante. Aveau numai anvelopele. Nu le-am luat, de prost. Conti 850. Eu vreau și un tip care se pare că nu prea-l folosește nimeni, 94V XL, cei mai mulți preferând 91H, chiar dacă în carte (la Passat de exemplu), scrie 94. Așa că și stocurile pentru dimensiunea asta a mea sunt mici. Ca variantă de rezervă am avut Dunlop 4D.

Am căutat jante peste tot, nu cred să fi rămas vreun depozit necercetat. Până la urmă mi-a amintit Kinderul de jante SH originale și atunci am realizat că știam pe cineva. Am fost, nu, avea ce doream eu, dar până la urmă am luat un set de jante originale de GTI de culoare gri foarte deschis mai mult decât argintiu. Sunt OK, nu vin nici rău. Am luat rezerva, adică Dunlop 4D. Au DOT de anul trecut, dar nu-i bai. Oricum au fost la preț OK. Le-am testat din greu pe ploaie torențială de nu se vedea bine și au fost exemplare, am și plutit de câteva ori pe la 120-140 fără emoții. Să văd cum vor fi pe zăpadă. Și pe ceva polei s-au comportat bine.

Le-am montat la Midocar și pe cele de vară le-am lăsat acolo. Asta după vreo două experiențe neplăcute la 2 centre Autosoft.

Iepurele încă merge, bine. Trage excelent, mers fără restricție, cam 10 și ceva ia. Pentru mine e foarte bine. Dacă cu BMW-ul am reușit să fac drumuri la consum, cu ăsta n-am putut, destul de repede m-am trezit accelerând.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

585Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Dec 03, 2013 9:49 am

Aer Curat

Aer Curat

Cu jantele, ori luai unele de afara (cu ocazia vreunei escapade), ori dadeai comanda la vreo pravalie de pe la noi, dar din timp (cumva idem si cu anvelopele, doar ca erau sanse mici sa prinzi vreun discount); mai aveai si alternativa de a lua la puricat dezmembrarile pt jante oem, atat astea din sau de pe langa Buc. cat mai ales cele de pe DN2. Wink

Daca ai rezolvat, e bine ca ai scapat. Hai cu pozne. Smile

Dpmdv mai bine ca ai luat Dunlop (desi dot-ul ala nu e chiar excelent, insa nu-i tragedie), personal nu prea agreez Conti.

Sa inteleg ca Autosoft s-au dus p*li de suflet ?! Nu ca ai primul, sau in primul an, care se plange de ei.

La cat mai multi km placuti. Smile

586Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Thu Dec 05, 2013 10:53 am

c6t9

c6t9

Iar pe ceva polei s-au descurcat foarte bine. Încă n-am dat de zăpadă.

E o poză în topicul Golfului.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

587Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Jan 07, 2014 1:01 am

Aer Curat

Aer Curat

La Multi (B)Ani !


Ca o ironie a sortii, in special in partea de vest a tarii e de-a dreptul primavara, caldut, soare, iar in Buc. e o vreme tipic britanica; ceata, umezeala multa si temp mult mai scazute. Si asta nu doar de o zi, doua ....
Poi ii frumos asa ?!

588Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jan 15, 2014 2:43 am

c6t9

c6t9

Apăi cam e, eu fiind în Vest Smile

Știi cum se zice, unde te duci să iei și vremea cu tine.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

589Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Mon Feb 10, 2014 1:54 pm

Aer Curat

Aer Curat

Am mai scris/spus eu ca parca a innebunit lumea in ultima vreme, dar parca acum a trecut la un nou nivel, combinat cu mai multa ura si rautate, prostie si poate chiar o exacerbare a subiectivismului prost perceput/inteles.
In loc ca lucrurile/situatiile sa fie mai simple, e opusul; iar lipsa discutiilor si chiar spiritului constructiv(e) este din ce in ce mai pregnanta.

590Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Fri Feb 14, 2014 7:35 am

c6t9

c6t9

Nu știu cu cine te-ai certat, dar ar fi bine să vezi "About time". E așa cu mult substrat. Din viață noi alegem ce dorim să ne ocupe timpul și reacțiile la ce ni se întâmplă. Lumea nu se va schimba niciodată.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

591Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Fri Feb 14, 2014 7:35 am

c6t9

c6t9

Nu știu cu cine te-ai certat, dar ar fi bine să vezi "About time". E așa cu mult substrat. Din viață noi alegem ce dorim să ne ocupe timpul și reacțiile la ce ni se întâmplă. Lumea nu se va schimba niciodată.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

592Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Feb 25, 2014 11:37 am

Aer Curat

Aer Curat

Desi pare doar o coincidenta, gasesc stranie situatia, Klaus Iohannis este pentru a 2-a oara folosit, sau implicat, in iesirea cu ceva scandal a unui partid de la guvernare, incheierea unei majoritati parlamentare.

De faptul ca udmr sta in orice pozitie, doar sa intre si ei la guvernare, nu se mai mira nimeni; este o chestiune obisnuita de dupa '90.
Pare oarecum surprinzator ca inca mai exista si nu a raspuns corespunzator pt faptele membrilor lor "de vaza".

593Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Tue Feb 25, 2014 4:05 pm

c6t9

c6t9

Oferă maghiarilor destule motive să existe. Băsescu a avut o inițiativă bună de a sparge forța politică pe care o au, însă s-a dus dracu din cauza "opoziției". Oricum orice se întâmplă merităm mai rău, dar nu asta ar fi problema, ci faptul că cei care contribuie la starea de fapt și mă refer aici la populație (vezi fanaticii PSD-USL), sunt prea cretini să realizeze ce se întâmplă și tot degeaba.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

594Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Feb 26, 2014 7:49 am

Aer Curat

Aer Curat

Rodica Stanoiu a colaborat cu Securitatea (decizie definitiva)

Nu nicio surpriza treaba asta, insa cu ce mai ajuta acum ?
De ce nu se verifica inainte ?
Sunt fff multi in aceasta situatie. Patesc ei ceva ?
Macar sa fie trasi la raspundere; altfel au fost au furat, au devalizat, au praduit, au resurse pers f mari si acum pot sta linistiti mai la adapost.

595Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Feb 26, 2014 9:22 am

c6t9

c6t9

Apăi mai e vreun secret pentru cineva că în '90 s-a dat o lovitură de stat și că la putere au venit tot comuniștii? Ar fi fost altfel dacă nu ar fi făcut Iliescu mineriadele. Poate.

Iar acum ne bazăm pe Șova și Bănicioiu, nu? Doi lingăi. Și alții ca ei.

Nu are cine să-i tragă, ar însemna să existe un precedent deosebit de periculos. Sunt prea mulți, prea sus.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

596Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Feb 26, 2014 2:20 pm

Aer Curat

Aer Curat

Astia din valul 2, cum ar fi Sova, Banicioiu, sunt mai periculosi datorita unui grad mai mare de perversitate si, nu de putine ori, lipsa unor criterii minimale pe care chiar si cei din vechea oranduire le aveau.

597Poiana lui Iocan - Page 24 Empty Re: Poiana lui Iocan Mon Mar 10, 2014 5:45 am

Aer Curat

Aer Curat

Sponsored content



Back to top  Message [Page 24 of 24]

Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum