Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Calatorii / drumetii

2 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Calatorii / drumetii Empty Calatorii / drumetii Sat Aug 10, 2013 8:24 am

Aer Curat

Aer Curat

Ma gandeam ca merita un topic dedicat; inca (mai) sunt (f) multe obiective/locuri interesante de vazut in RO.
Si cum Cata, bag de seama ca si Adytzu (si probabil nu sunt singurii), tot parcurg diverse trasee, cu mai multe sau mai putine descrieri si poze, inseamna ca exista .... material. Smile

O stire recenta : Primul drum construit dupa '89 in Prahova, facut din fonduri private: "Este un drum foarte important, va ajuta la dezvoltarea turismului"
Autoritatile prahovene vor deschide circulatiei publice primul drum construit in judet dupa 1989, tronsonul rutier, care are 18 kilometri si care va lega statiunea Busteni de Valea Doftanei, fiind construit din fonduri private, in conditiile in care pentru acest drum nu s-au alocat bani publici, scrie Mediafax.
Asa ma .... "manca" sa dau o fuga pe acolo ....., mai ales ca macar deocamdata zona nu e (prea) manelizata; insa trebuie sa mai am rabdare.

2Calatorii / drumetii Empty Re: Calatorii / drumetii Sun Aug 11, 2013 1:20 am

c6t9

c6t9

Sper să-l fi făcut bine, pentru că vor să-l facă calul de bătaie în zonă și dacă nu este rezistent, în maxim un an va fi distrus.

Nu l-am putut identifica pe hartă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3Calatorii / drumetii Empty Re: Calatorii / drumetii Sun Aug 11, 2013 4:22 am

c6t9

c6t9

Calatorii / drumetii Pics-0032

Cum să pleci în vacanță Smile

N-am văzut chiar așa, dar am văzut oameni ce avea un Smart pe o platformă și cred că era foarte util pentru deplasări scurte prin orașe. Nu are rost să te duci în oraș cu o casă pe roți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Calatorii / drumetii Empty Re: Calatorii / drumetii Sun Aug 11, 2013 1:49 pm

Aer Curat

Aer Curat

Pfiuuu, credeam ca ai facut poza pe proaspatul tronson rutier cu urmeaza sa fie dat in folosinta spre sf lunii. Very Happy

Cat despre ce se vede in poza, asa ceva mi-ar place si mie f mult; ma refer la masina rulota, ca ce se afla pe platforma, in special "la parter" .... mi-ar place insa ... cine sa plateasca ?!

5Calatorii / drumetii Empty Re: Calatorii / drumetii Tue Aug 20, 2013 1:56 am

c6t9

c6t9

E, stai așa că nu e așa. În România și cei care ne conduc și parte dintre cei care scriu și oamenii în general suferă de ipocrizie cronică.

Drumul ăla din Prahova cică nu ar fi altceva decât un drum forestier nivelat. Nu are asfalt, nici nu poate avea regim de drum public, dar îl vor forța ei cumva.

Între timp a apărut un nou mare drum care ajunge ... de fapt care NU ajunge acolo unde spun ei. Dar e pe aproape. E ca și cum aș spune eu că autostrada până la Ploiești duce la Brașov. E aproape.

Drumul ăsta nou se cheamă TransBucegi http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-15408174-transbucegi-drumul-care-ajunge-pana-babele-inaugurat-oficial-finele-lunii-august-apropiere-pregateste-proiectul-transcarpatica.htm

NU, DRUMUL NU ajunge la Babele și cu atât mai puțin la Crucea Caraiman. Astea sunt la "Brașov" cum ar veni și drumul se oprește la "Ploiești".

Culmea e că inaugurarea se face la "Brașov". În capul lor drumul trece pe acolo.

Mircea Cosma, presedintele CJ Prahova, a anuntat ca la Crucea de pe Caraiman va fi organizata o ampla manifestare culturala la care vor participa reprezentanti din toate judetele Romaniei Mari. "Vom avea peste 30 de minute de focuri de artificii cu acest prilej. Dar pentru a nu cauza probleme animalelor salbatice, vom face o repetitie pe 22 august. Trebuie sa ne asiguram ca vom avea o manifestare perfecta", a mai spus Cosma.
Cum dracu să ajungem undeva când toți rahații sunt în vârf?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Calatorii / drumetii Empty Re: Calatorii / drumetii Tue Aug 20, 2013 2:26 am

Aer Curat

Aer Curat

Despre asta vroiam sa scriu acum, dar mi-ai luat-o inainte. Smile
Aveam ceva sperante, dar ......; nu-i de mirare tinand cont de cei care tot fac politica de 23-24 ani si cum ii corup si pe putinii care ar vrea sa faca ceva.
Singura mea retinere majora, in momentul de fata, este sa nu distruga mult mai mult din natura decat ar necesita astfel de proiecte; plus sa fie facute bine.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum