Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Fermoarul

4 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Fermoarul Empty Fermoarul Tue May 17, 2011 12:48 pm

c6t9

c6t9

De ce în România nu functionează metoda fermoarului? Pentru cine nu înțelege ce e aia, le povestesc ce am văzut pe afară. Chiar dacă un drum are prioritate, câte unul dintre cei cu prioritate lasă o mășină care în md normal ar trebui să cedeze trecerea. Într-un mod ciudat, acest mecanism funcționează și fluidizează circulația. Aici numai cu nesimțire mai treci, altfel pur și simplu stai și zaci.

Eu sunt unul dintre cei care aplică o asemenea metodă poate chiar prea des și chiar când cineva face stânga și blochează traficul în spate de pe contrasens, cu care nu am de altfel nici o treabă și ăia ar putea să moară acolo.

Nu aduc în discuție cazul și mai nenorocit în care la semafor se blochează intersecția și nu de puține ori pe verde nu aveam cum să trec, era fizic imposibil, așa că treceam pe roșu, când intesecția era liberă.
Se întâmplă să mai blochez și eu uneori, pentru că rămân aiurea în mijlocul intersecției, fără nici o logică, abia trec câteva mașini și gata, dar în principiu dacă nu am loc deloc, aștept. Dar și aici e o problemă pentru că unde nu mă bag eu, se bagă alții de lângă mine și tot un blocaj total apare într-un final. Nu-mi amintesc să fi văzut în vreo țară până acum, un așa haos în trafic. Nu înțeleg unde e problema. Lipsa de civilizație nu este totuși o justificare suficientă și ceva trebuie să se poată face.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Fermoarul Empty Re: Fermoarul Tue May 17, 2011 1:07 pm

Monitor_R

Monitor_R

Nu stiu cum o fi prin alte localitati dar rcunosc si o spun cu tarie!
In ultimii 2-3 ani s-au mai calmat soferii prin Bukale si incepe sa functioneze si asta cu fermoarul.
Inainte daca veneai de pe drum secundar si pe principal era coada, puteai sa mori in masina ca nu te lasa nimeni sa intri si daca se gasea cineva sa te lase sa intri, era claxonat cu generozitate de cei din spatele sau.
Acum mi se pare mai calma situtia si se intra in coloana, nu mai sunt claxoane disperate (chiar daca e blocata sau e pe cale sa se blocheze intersectia in fata ta, etc.).

Da, mai sunt nesimtiti(e) care se baga sau nu te lasa sa intri si tu, dar nu mai e ca inainte.
Parerea mea.

3Fermoarul Empty Re: Fermoarul Tue May 17, 2011 1:20 pm

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:De ce în România nu functionează metoda fermoarului? .............
Totul pleaca de la precara educatie auto (dar nu numai, in unele cazuri) pe care o au multi soferi sau soferite.
Daca respectivi nu inteleg chestiunea asta si nici nu aplica niste considerente de min bun simt, nu vad cum te-ai putea astepta sa functioneze metoda.

Si eu o aplic de ceva vreme si poate ca, facand-o constant, or mai fi bagat la tartacuta si altii; macar 2-3 si tot as avea o satisfactie.


p.s.: a nu se intelege ca eu m-as considera a fi prea educat. Very Happy

4Fermoarul Empty Re: Fermoarul Tue May 17, 2011 1:50 pm

c6t9

c6t9

Nu știu cum e la voi, dar eu de multe ori trebuie să intru cu obrăznicie, altfel nu merge treaba. Și da, lumea se crizează grav la fazele astea.



Last edited by c6t9 on Wed May 18, 2011 8:31 am; edited 1 time in total

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

5Fermoarul Empty Re: Fermoarul Wed May 18, 2011 8:20 am

ska

ska

fermoarul e o chestie care nu se invata la scoala auto.
acolo te invata ca daca ai prioritate, ai si gata.
e o chestie de educatie si bun simt. care noua ne cam lipseste.
se mai intampla si miracole, dar sunt rare.

6Fermoarul Empty Re: Fermoarul Wed May 18, 2011 8:34 am

c6t9

c6t9

Probabil ce spune Monitor_R se aplică la cei care au ieșit mult pe afară și s-au mai civilizat. Eu am o oarece problemă și poate pentru că sunt cu BMW. DEȘI de exemplu, mike cu Subaru lui era practic inexistent pe șosea. Rar am văzut asemenea obrăznicie din partea celorlalți față de o marcă. Și într-un fel ciudat, cu Foresterul și eu avea probleme oarecum similare. Nu se dădea nici dracu din fața mea. Clar era o treabă de mașină, pentru că mergeam și cu Golful, cu care nu aveam aceeași reacție din partea celorlalți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum