Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Cât de repede e repede?

5 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Cât de repede e repede? Empty Cât de repede e repede? Tue May 17, 2011 1:45 pm

c6t9

c6t9

Oare cum îți dai seama care este o viteză adaptată condițiilor de trafic și de drum?

Asta apropo de cum se conduce pe la alții.
Din punctul meu de vedere la noi se circulă în afara oricăror reguli. Dacă merg regulamentar, afară depășesc mulți, care mă vor depăși în localități, pentru că ei merg după vânt, n-au de fapt ideea de regulă întimpărită în cap. Merg cum consideră ei că este ok, raportat la condițiile de drum și trafic. Așa se face de exemplu, imediat ce plouă sau ninge, 90% se sperie rău, de nu mai merg deloc.

Față de mine, cu viteză merg puțini. Și eu nu merg tare.

Oricum, statistic la noi de fapt este redus numărul celor care o depășesc. Deși face senzație la tv să se vorbească despre vitezomani și bolizi, grosul accidentelor nu au drept cauză viteza excesivă. Iar cele care o au, sunt pe fondul neadaptării. Și am ajuns la problema cheie. Cum știi care este viteza potrivită? Pentru a intra într-un viraj, într-o depășire chiar, pe ploaie, în localitate etc? Poate fi acest concept transpus în cifre pentru fiecare situație? Eu cred că nu. Din x motive și mai toate se bazează pe o puternică diferențiere între șoferi și mașini coroborat cu propriile percepții.

La unguri poate un 20-25% circulă cu viteză peste cea regulamentară, dar nu foarte mare. Adică în România s-ar putea ca unii să prindă viteze maxime mai mari, dar procentual numărul celor care merg cu viteză să fie mai mic. Am mers acolo și pe drumuri secundare și pe autostrăzi și lucrurile sunt cam la fel. Vitezele maxime sunt undeva la 160 de obicei. La 180 de exemplu nu mă depășea nimeni. Când mergi regulamentar, ăia par că zboară, dar este doar o iluzie.

În Austria poate 5-10% să meargă o idee mai tare, dar mai încet decât la unguri. Des văd mașini de germania care o calcă. Chiar m-am întrebat dacă există vreo convenție între cele 2 țări, mult prea des nemții merg sensibil mai tare fără să țină cont de zonele radar.

La nemți, în principiu se merge cu viteză mare, dar lucrurile sunt amestecate. Depinde de oră, de zonă etc. Mi s-a întâmplat ca noaptea pe la 12-1 să vină din spate mașini cu peste 200, ceea ce este cel puțin ciudat, mai ales la ora aia.

La ei, deși nu există o limită oficială, există una recomandată. Și din ce știam eu, multe companii de asigurare nu te despăgubesc dacă produci un accident cu o viteză mai mare de 130km/h. Din acest motiv cred că undeva la 50% circulă cam pe acolo. Restul însă merg fără rețineri prea mari. Puțini sunt cei care trec de 200 sau mai sus, dar mulți țin viteze mari. Și ce mă distrează este orgoliul neamțului sau paote pur și simplu le place să meargă după cineva. De exemplu dacă eu vin pe banda 3 cu viteză ceva mai mare, de multe ori mi s-a întâmplat să accelereze și ei după mine. Și mereu am avut companie și am mers cu viteză. Eu cum văd că dispare limitarea, am plecat. Este incredibil cât de eficient devine timpul așa. De multe ori nu-mi venea să cred câți km am înghițit într-o zi.
Cel mai mult mi-a plăcut un tip SL 55 AMG cabrio cred, care a văzut cam cât pot merge eu maxim (mai mult de 250 pe bord nu prind) și a setat viteza așa. Culmea, era în fața mea. ȘI mergea decapotat Shocked

Limitele se respectă. 95% dintre ei le respectă. Rar mai trece câte unul blană pe limitare și asta pe autostradă. În localități se respectă mereu. Eu n-am văzut să se meargă tare undeva și am ținut multe drumuri secundare și prin localități.
Pe autostradă au un complex sistem de monitorizare și control. În primul rând foarte multe camere, dar care nu sunt de formă. Ele numără mașinile, văd numărul de înmatriculare și, o chestie pe care nemții pun mult accentul, măsoară distanța dintre mașini. Nu sunt deloc fericiți dacă este mică. Se dă amendă pentru asta. Este unul din lucrurile pe care le-am învățat acolo, păstrez distanța mare. Și în general iau cam toate măsurile necesare să nu mă oprească poliția, chiar dacă merg cu viteză.
Apoi mai au mașini "civile" rătăcite în trafic, care merg cu viteză de n-au spune că sunt polițiști. În principiu dacă vezi un Mercedes sau BMW, te cam prinzi ce-i cu el. Aceste mașini nu te opresc imediat ce ai făcut ceva. Te urmăresc pentru a determina dacă a fost o scăpare sau conduci periculos. De exemplu eu dacă vin cu 200 și dau dintr-o dată de o limitare de 120, nu o să pun frână blană să reduc, dar pot reduce progresiv. Dacă la noi ar sta ăla cu radarul unde începe semnul cu 120, acolo e puțin altfel. Ei urmăresc dacă ai încălcat sistematic mai multe reguli și când te-au oprit, știi sigur că lista e mare. Și mai au prostul obicei de a controla bine mașina cu acest prilej.

În Franța prima data eram puțin speriat de poveștile unora că acolo cum ai depășit viteza cu oricât, apare imediat o mașină de poliție în spatele tău. După ce am mers mai mult, mi-am dat seama că sunt multe legende pe care unii le transmit. În primul rând că au niște limite de mare bun simț. Apoi francezii mers ceva mai repede decât viteza legală. Eu am mers cu ei, pe ploaie și aveam vreo 150, unde limita este 110 dacă plouă (cred că 110 e). Erau grupuri care mergeau așa și m-am băgat în unul din ăsta. Și mai interesantă mi s-a părut limita de viteză pe un drum secundar, să zicem ceva similar cu Cheia - 110. Culmea, drumul era înclinat de așa natură, că se putea menține cu rare excepții. Și mai interesant, excepțiile nu erau semnalizate. La noi des vezi 40km/h sau chiar mai puțin.

În Spania și Portugalia, în principiu se mergea regulamentar sau puțin peste, cu mici excepții. Dacă îmi aduc bine aminte, aproape de Lisabona se mergea extrem de tare, față de alte zone.

La croați tot nemții mergeau tare, în rest, decent.

La bulgari doar românii merg tare.

La cehi și slovaci se merge încet, perfect regulamentar. Rar am mai prins o mașină care să depășească viteza. Era chiar ceva fantastic să vezi cum la intrarea în oraș (unde apropo, există niște praguri progresive, nu e ca la noi să treci de la 130 la 60), deși erau vreo 5 benzi și era liber, toți mergeau fix cu 50 pe bord că aia era limita.

La greci este un mix ciudat. Nu prea respectă ei limitele. Chiar îmi aduc aminte că am venit într-o noapte și eu mergeam legal, peste tot erau semne și camere și practic mă depășea absolut orice și mă depășea grav.

La turci scapă cine poate. Cât duce mașina. Mulți meseriași.

În Italia am mers prea puțin pe autostradă, nu știu exact cum e acolo. Am mers multe pe secundare. Cele mai infecte drumuri, linie continuă permanent și 50km/h. Probabil să te oblige să mergi pe autostradă. Doar că unde mergeam eu nu era alternativa asta.

În Elveția, un 5-10% merg puțin peste limită, pe autostradă. În rest, perfect legal.

Cam așa se circulă în alte țări. Și cred că, dacă exclud bucata de trecut prin Sofia, și la bulgari am o medie mai mare de 50km/h, la mers după lege. Nu știu să existe vreo țară unde să fi mers eu și să scot media de viteză la mers regulamentar cum iese aici.
Când am venit de la Muchen, cred că am ajuns cu media de sub 110. Numai în Germania poți scoate niște medii de vorbești singur. Și da, la ăia timpul contează mult, nu există nici o logică să-l pierzi în trafic, în mașină. Și țineți cont că aveau viziunea asta încă de la începutul secolului 20. Totuși cam câte mașini să fi fost atunci?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Wed May 18, 2011 8:21 am

ska

ska

repede e REPEDE Smile

nu prea mai vad vreo completare pe undeva.
bine spus, as always Smile

3Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Wed May 18, 2011 8:29 am

c6t9

c6t9

Yes master

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Wed May 18, 2011 9:14 am

andrei0241

andrei0241

Eu deocamdata nu am experienta in traficul extern decat vreo 1000km la bulgari si 800 in Cehia.

In Bulgaria chiar azi am dat o fuga pana la Varna si m'am enervat iar pe stilul lor de condus. In afara de vreo 3-4, toti mergeau f incet. Chiar si unde nu erau limitari (40/60/80km/h, 80% fara vreo logica), majoritatea mergeau cu 70-90km/h, insa erau atenti daca venea cineva din spate si faceau loc de obicei.

In Cehia am patit'o o data pe autostrada, Eu avand cam 140-150 am vrut sa depasesc pe cineva. Ma uitasem in oglinda retrovizoare cu 5 secunde inainte si nu era nimeni, asa ca incepusem deja sa schimb banda. Cand m'am uitat iar insa, deja aveam pe cineva in spate. Sigur avea 200+, insa a fost singurul. In rest, 2 sau 3 m'au depasit, atat pe autostrada, cat si pe celelalte drumuri

5Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Wed May 18, 2011 9:29 am

c6t9

c6t9

La bulgari este un cult să se meargă la consum și să facă loc. Chiar nu-mi amintesc vreodată un bulgar să facă probleme în trafic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Wed May 18, 2011 12:51 pm

c6t9

c6t9

ska wrote:repede e REPEDE Smile

nu prea mai vad vreo completare pe undeva.
bine spus, as always Smile

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

7Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Sat May 21, 2011 8:47 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Foarte faina postarea lui Cata. As adauga doar cateva consideratii in legatura cu circulatia din Italia, unde am facut multe mii de km cu diverse masini pe foarte multe din drumurile lor.

In localitate se depaseste limita cam cu 10-15km/h, adica pe unde se poate se merge cu 70-80km/h. Mai mult NU.
Pe autostrazi se sare de limita cam cu 20-30km/h, foarte multi mergand cu 150-160km/h mai putin pe multe tronsoane unde au pus TUTOR (camere video ce fac media de viteza pe sectoare) si unde pastreaza cat de cat limitele legale. Partea frumoasa este ca toti merg tare, nimeni nu o lalaie la 80km/h nici macar pe banda 1. TIR-urile NU se depasesc intre ele si n-au voie decat pe prima banda. Si regula se respecta mereu!
Pe drumurile judetene limitarile sunt cam absurde dar de multe ori nimeni nu le ia in seama, se merge cu 100-130 si se franeaza in dreptul radarelor fixe (care sunt cu fotocelula deci inainte si dupa postul fix nu "vad" nimic).
In rest sunt destul de civilizati in trafic, si toate ca dau impresia ca merg haotic respecta majoritatea regulilor. Mai putin romanii care sunt pe acolo Sad

8Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Sun May 22, 2011 1:08 am

adytzu



La mine difera nitel povestea, dar nici nu e de actualitate. Ultima data cand am iesit cu masina din tara a fost acum 3 ani, in Croatia, si Cata va poate povesti cam cum s-a mers. Si am mers incet pt ca mai eram cu o masina in tandem.
In principiu, insa, in afara, incerc sa mentin o limita de 150km/h. E viteza la care se si simte masina cel mai bine la drum lung. Peste, creste si consumul nejustificat in raport cu timpul castigat.

9Cât de repede e repede? Empty Re: Cât de repede e repede? Sun May 22, 2011 2:22 am

c6t9

c6t9

Am mers puțin în Italia, comparativ cu celelalte țări, pentru că în km a fost ceva și tot drumul a fost de rahat. Desigur că la intrarea în Elveția jaffar a fost oprit pe dreapta Laughing

Aglomerat fără explicație am mai găsit și printre stațiunile din Franța. Mereu mă așteptam să văd ceva accident. Dar pur și simplu așa se circula. Tot acolo am găsit foarte frumoase drumurile secundare paralele cu autostrăzile. Nu la fel de rapide, dar extrem de libere și bune.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum