Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Rulote si autorulote

2 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Rulote si autorulote Empty Rulote si autorulote Mon Aug 22, 2011 11:57 am

Aer Curat

Aer Curat

De macar 3-4 ani de zile am inceput sa ma gandesc la o astfel de, potentiala, achizitie.
Personal, dar mai stiu si multe alte persoane cu aceleasi preferinte, prefer escapade in locuri cat mai deosebite si mai naturale, dar cu cateva conditii minimale; mai ales de cand au aparut copiii in familia mea.
Avand in vedere ca sotia mea, de ex., nu a fost f incantata de excursiile facute cu cortul (hat pe vremuri, cand eram doar noi 2, fara copii), dar si faptul ca o rulota sau o autorulota elimina multe din dezavantajele camparii cu cortul (in primul rand nu pierzi timpul cu pregatirea si instalarea, iar mai apoi strangerea cortului, poti mult mai usor sa muti tabara la 2-3 zile, daca se doreste).
Insa o rulota si cu atat mai mult o autorulota buna, spatioasa si cu dotari rezonabile, este cam scumpa, chiar si la sh, iti pui intrrebarea cam cat de mult merita sau se justifica o astfel de achizitie. S-ar justifica daca nr iesirilor anuale ar fi cat de cat ridicat si nu s-ar rezuma la 3-4 in primul an, apoi vreo 2-3 in al doilea si urmand ca in al treilea sa fie una si mai apoi poate nicuna sau tot una pe an.
Cu o autorulota poti ajunge mai sus pe munte, sau mai departe, decat ai putea sa o faci cu o rulota (ambele cazuri standard). In plus pt o rulota iti trebuie o masina mai puternica si implicit mai mare decat una folosita zilnic prin oras si imprejurimi; in schimb in caul rulotei, o poti decupla si lasa in zona de campare in timp ce dai o fuga cu masina 10-20-30km sa mai vizitezi ceva sau sa mai faci unele cumparaturi.

Pana una alta regret si faptul ca in RO nu prea gasesti sa inchiriezi, la costuri rezonabile si modele bune si confortabile, rulote si autorulote. Pt ca in cazul a max 3-4 iesiri pe an si cel putin in primii 2-3 ani ar putea fi o varianta mult mai indicata decat achizitionarea uneia, fie si sh.

M-am gandit sa deschid acest topic si dupa ce am cititi articolul: Casa pe roți, un accesoriu tot mai întâlnit în vacanțele românilor

2Rulote si autorulote Empty Re: Rulote si autorulote Mon Aug 22, 2011 11:45 pm

c6t9

c6t9

Amu', sincer, nu ma pricep la asa ceva, dar am vazut foarte putine la noi. De atlfel nici nu stiu sa existe macar o singura parcare amenajata pentru ele, unde sa te poti racorda la canalizare, apa si curent.

Cand am fost anul trecut prin Europa, era plin de jucarii din astea si am intalnit destule parcari amenajate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3Rulote si autorulote Empty Re: Rulote si autorulote Fri Oct 14, 2011 10:44 am

Aer Curat

Aer Curat

Hotelul pe sase roti - marchi palazzo

Arată ca un prototip, dar a trecut de mult de acea fază a proiectului. La 12 metri lungime, o greutate de aproape 20 de tone și 510 cai putere, vehiculul Marchi Mobile din seria eleMMent este o rulotă care mută confortul unei locuințe cu toate dotările pe roți.

4Rulote si autorulote Empty Re: Rulote si autorulote Sun Oct 16, 2011 9:00 am

c6t9

c6t9

Există pe la americani ceva destul de mișto. Aste e exagerată.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum