Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Drumuri nationale, "autostrazi" si alte ulite desfundate

+5
oaspetele
c6t9
ska
Forester
Aer Curat
9 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down  Message [Page 2 of 4]

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Care cum se mai prezinta si alte aspecte aferente.

De ex., eu voi pleca maine dimineata pana la Sibiu, via Craiova; nu ma astept la o stare de normalitate (de lucruri bune nici nu mai spun), ca deh iesim din iarna si suntem in RO.


Aer Curat



In viitorul apropiat, ocaziile ar putea fi pe la Buc sau imprejurimi, in orice caz la Ct mai putin probabil. Very Happy

c6t9

c6t9

Cică s-a făcut "filtru" cu radare pe autostradă. NENOROCIRE! PLIN DE VITEZOMANI!!! 25 de șoferi au depășit cu MULT viteza regulamentară!!! CAMPIONUL este unul care avea ... așteptați ... vine ... 175km/h. DA, ați citit bine, O SUTĂ ȘAPTEZECI ȘI CINCI!!!

Și din ăștia 25, 4 au încălcat repetat limita de viteză.

SENZAȚIONAL!

Da drumuri, drumuri când o să avem?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Bine ca nu voi circula pe vreo "autostrada", zilele astea. Drumuri nationale, "autostrazi" si alte ulite desfundate - Page 2 1683281855

c6t9

c6t9

În "câțiva" ani nu vei mai știi pe care să circuli, cu 875km de autostradă. Îmi va fi greu să aleg traseul spre oaspete. Cred că o voi lua totuși pe la unguri.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Pai tu stai sa-i asculti pe astia ? .............. mai era si chestia aia cu 800km, apoi au supralicitat ailaltii si au zis 1000km de autostrada, s.a.m.d..
Mie imi pare rau ca Ceasca a schimbat prioritatile si a decazut autostrazile ca rang de importanta; erau facute si studiile de fezabilitate, etc.; sigut am fi avut mai multi km de autostrada decat avem in prezent. Jigodiile astea de acum nici macar pe astea nu au putut sa le preia, ca deh nexam spaga si parandaraturi.

In ultima vreme, pe oriunde as circula si cam indiferent de ora (exceptand dupa 2-3 noapteasi pana pe la vreo6:30 dimineata) ma intalnesc cu macar un radar. Postat ca de obicei, la panda, recte la ciupeala.

c6t9

c6t9

Trebuie să recunosc că asta cu radarele funcționează, s-a liniștit definitiv lumea, acum fac și mai mult până la destinație decât dacă aș putea merge regulamentar. Nici măcar viteza aia nu o mai poți ține pentru că nu ai cum. Și la noi se consumă mult tot din cauza drumurilor. Frânele dese înseamnă consum inutil.

Nu te poți decât resemna și asta e. Chiar nu văd ce se poate face pentru un timp decent între A și B.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Ieri ne-am intors dintr-o escapada de 3 zile, petrecuta intr-o localitate din zona Dealului Negru.
Daca la plecare, Sambata dim, a fost ok pana la iesirea din Buc, la intersectia Militari cu Valea Cascadelor era blocaj, care blocaj tinea pana dupa ce ieseam pe A1, iar pe A1 a fost cat de cat acceptabil de abia in a 2-a jumatate, la intoarcere a fost mai neplacut.
Ieri pe A1 s-a circulat f prost, poate una din cele mai proaste situatii din sutele (sa nu spun mai mult) de drumuri facute de mine pe A1.
Mai sunt tiruri care inca mai depasesc; asigurarea INAINTEA angajarii in depasire este cel mult facultativa pt majoritatea covarsitoare; cum da putina ploaie cum se tampesc (majoritatea); sunt inca multi cei care cred ca au cine stie ce rachete de masini si nu masini cel mult normale/uzuale (multe submotorizate); multi complexati; multe harburi care si-au trait vremea de glorie cand era bunica fata mare, dar proprietarii lor inca au impresia ca sunt miezul din dodoasca; din pacate, f putini civilizati si educati in trafic (indiferent de marca&modelul auto); multi ghiolbani de la taranoaia (nu vreau sa jignesc adevaratii tarani, care nu au nicio vina) care au impresia ca le-a cumparat ma-sa strada/sosea si se incapataneaza sa ruleze degeaba sicu viteza mica pe banda 2 (sau 3 prin orase, cautand ziua de ieri); etc.
Daca la plecare am condus incordat prima jumatate de A1 si f putin dupa, la intoarcere a fost jale de la Bascov pana acasa. F obositor si nu din cauza vitezei sau a ploii, ci din pricina "participantilor" la trafic.
Viteza a fost sensibil peste limita admisa pe vreme buna si am ales aceasta solutie (nu prea indicata) pt a incerca sa scap mai repede de .........trafic.

p.s.: sa nu uit radarele care stateau la ciupeala pe A1, pe ambele sensuri. Ma intreb daca vom scapa vreodata de mentalitatea asta de a "politistilor" din RO.
In plus la intrarea in Buc., la primele 4-5 intersectii erau echipaje de politie; dar sincer habar nu am ce cautau ei pe acolo pt ca nu faceau nimic pt a fluidiza traficul din ce in ce mai mare care intra in Buc.; cel putin la intersectia cu Valea Cascadelor erau mai preocupati de cei care veneau dinspre acea directie decat de cei care intrau in Buc., iar coloanele la intrare erau destul de lungi.

adytzu



Vedeti acum de ce mi-am luat "salvare"? Laughing
Eu nu am probleme din astea existentiale. De obicei, se face partie in fata fara sa fiu nevoit sa ma "sui" pe ei sau sa dau flash-uri.

andrei0241

andrei0241

Chiar ma miram mai devreme, citind ce zicea Ciprian referitor la faptul ca intalneste la fiecare drum mai lung macar un radar ... ca eu nu mai vazusem unu cam de multicel. Insa azi mi'a fost indeplinita "dorinta". Ce m'a mirat insa a fost ca radarul respectiv era in miscare, pe Ct - Tulcea, unde drumul e cam denivelat si cu muuuulte petice. Si mai mergea si fix la limita legala + 10, n'aveai cum sa'l depasesti. Initial am zis ca poate ca nu sta la panda, insa dupa vreun km, cand se termina linia dreapta, s'a intors, ca pe curbele alea f putini merg peste viteza legala Very Happy

c6t9

c6t9

Aer Curat wrote:Ieri ne-am intors dintr-o escapada de 3 zile, petrecuta intr-o localitate din zona Dealului Negru.
Daca la plecare, Sambata dim, a fost ok pana la iesirea din Buc, la intersectia Militari cu Valea Cascadelor era blocaj, care blocaj tinea pana dupa ce ieseam pe A1, iar pe A1 a fost cat de cat acceptabil de abia in a 2-a jumatate, la intoarcere a fost mai neplacut.
Ieri pe A1 s-a circulat f prost, poate una din cele mai proaste situatii din sutele (sa nu spun mai mult) de drumuri facute de mine pe A1.
Mai sunt tiruri care inca mai depasesc; asigurarea INAINTEA angajarii in depasire este cel mult facultativa pt majoritatea covarsitoare; cum da putina ploaie cum se tampesc (majoritatea); sunt inca multi cei care cred ca au cine stie ce rachete de masini si nu masini cel mult normale/uzuale (multe submotorizate); multi complexati; multe harburi care si-au trait vremea de glorie cand era bunica fata mare, dar proprietarii lor inca au impresia ca sunt miezul din dodoasca; din pacate, f putini civilizati si educati in trafic (indiferent de marca&modelul auto); multi ghiolbani de la taranoaia (nu vreau sa jignesc adevaratii tarani, care nu au nicio vina) care au impresia ca le-a cumparat ma-sa strada/sosea si se incapataneaza sa ruleze degeaba sicu viteza mica pe banda 2 (sau 3 prin orase, cautand ziua de ieri); etc.
Daca la plecare am condus incordat prima jumatate de A1 si f putin dupa, la intoarcere a fost jale de la Bascov pana acasa. F obositor si nu din cauza vitezei sau a ploii, ci din pricina "participantilor" la trafic.
Viteza a fost sensibil peste limita admisa pe vreme buna si am ales aceasta solutie (nu prea indicata) pt a incerca sa scap mai repede de .........trafic.

p.s.: sa nu uit radarele care stateau la ciupeala pe A1, pe ambele sensuri. Ma intreb daca vom scapa vreodata de mentalitatea asta de a "politistilor" din RO.
In plus la intrarea in Buc., la primele 4-5 intersectii erau echipaje de politie; dar sincer habar nu am ce cautau ei pe acolo pt ca nu faceau nimic pt a fluidiza traficul din ce in ce mai mare care intra in Buc.; cel putin la intersectia cu Valea Cascadelor erau mai preocupati de cei care veneau dinspre acea directie decat de cei care intrau in Buc., iar coloanele la intrare erau destul de lungi.

N-ai treabă, te "distrezi".

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Daca nu ar fi fost factorii mai sus mentionati, distractia ar fi fost si mai buna.
Acestea plus starea carosabilului de oriunde, ma fac sa fiu si mai indecis priviind o alta achizitie auto; nu mai aduc in discutie realitatile din RO, unde ar fi indicat s aai o masina care sa nu iasa absolut deloc in evidenta (doar ca nici Loganul nu e ferit .....).

c6t9

c6t9

Eu am mai spus, de fapt în România nu-ți permiți o mașină nouă cu adevărat. Și cel mai bun exemplu vine de la bulgari. Mașini vechi, drumuri libere, se circulă cu destul de multă atenție.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Ei nu-si prea permit nici sa circule cu masina personala prea mult; ca altfel aglomeratia nu tine cont daca masina-i noua sau sh.

c6t9

c6t9

Tocmai. Pentru că acolo lucrurile au altă valoare și lumea e mai atentă la toate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

andrei0241

andrei0241

Nusht cum sunt drumurile in restul Bulgariei, dar de la Vama Veche pana in statiuni cred ca mai mult de jumate e cam praf, comparat cu Ct - Vama Veche. Daca tii intr'adevar la masina, nu depasesti 80km/h. Eu pana acum cred ca am cam 1000km facuti la bulgari pe ruta asta si cred ca am fost depasit de maxim 3 masini. Insa majoritatea masinilor depasite erau oricum destul de vechi (>8-10ani)

Acum nu am pretentia ca suntem la nivelul nemtilor sau macar al altor vestici, insa, cel putin in zona de sud-sud'est drumurile mi se par acceptabile. Doar E60'ul mi s'a parut a nu fi la inaltimea unui drum european, restul se incadreaza la categoria de drum atribuita

c6t9

c6t9

Nu mai e mult și apar și la noi radarele laser. Bine, oricum un radar în mișcare ar fi cel mai eficient, dar mai bine că nu prea sunt că n-au bani de combustibil pentru atâția km.

Azi am întâlnit destule radare, chiar mai și prindeau câte ceva. Cred că n-am luat nici unul, noroc cu stația celui din față. Totuși nu-s foarte sigur, au fost multe ascunse.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

1QVIPER

1QVIPER

Bucuresti - A2 - Slobozia - Tandarei - Tulcea - Mahmudia si retur. De A2 nu zic nimic (e bataie de joc). De drumul pana la Slobozia, iar nu zic nimic. Dar drumul din judetele CT si TL pana spre Tandarei sunt absolut superbe atat ca asfalt cat si ca peisaj. Clar mai merg cat de curand, data viitoare cu Baba (acum am fost cu un coleg cu un Astra H 1.9 CDTi 120CP).

c6t9

c6t9

Cred că am menționat cândva asta, chiar sunt frumoase porțiunile alea. Eu vreau să ajung într-un viitor încert pe la Enisala.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

c6t9

c6t9

"Ne mai luam putin cu mainile de cap, la sfarsitul acestei luni, ar trebui sa circulam, cu exceptia tronsonului Cernavoda-Medgidia, pe o banda dus, o banda intors pana la Constanta, si aici includ si ocolitoarea orasului Constanta. La Cernavoda trecem prin oras, mergem 10 kilometri si dupa aceea intram pe tronsonul de autostrada", a adaugat Boagiu.

Autostrada Soarelui, deschisa pana la Constanta pe o singura banda

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Ieri am facut o calatorie tur - retur pana in zona Cheile Sohodolului. Drumul tot cum il stiam, se mai lucreaza in unele zone intre Horezu si Tg Jiu.
A1 o pot considera cel mult un drum judetean si nici ala prea bun.
Limitele de viteza sunt IDIOATE, asa cum se prezinta ele pe acest traseu, ma refer in special dupa A1, adica dupa Bascov; bine ca nici pe A1 nu e chiar in regula si ar putea fi o limita ceva mai ridicata (de ex. 150km/h)
Sunt f multe localitati unde limita ar putea fi ridicata lejer la 70 km/h, precum pe DN1 si nu numai. Am constatat ca si multe marcaje au ramas la fel de prost concepute (ex. soseaua este in linie dreapta, dar ai marcaj cu linie continua).
Politia rutiera, ca de obicei, doar la panda (alte cazuri sunt doar exceptiile); am "dat" in vreo 2 radare destul de serios, sper sa nu-mi vina vreo felicitare, oricum aveau alti musterii la coada
Sa mai spun de imbecilii (de oriunde) care se baga in depasire desi au avut toate premisele, conditiile sa vada ca vine cineva din spate, mai repede decat se taraie ei ?

c6t9

c6t9

150km/h nu vei vedea niciodată în România. Și dacă în Europa ar fi 1-2 țări cu limita de 100, așa o vor scădea și la noi. Chiar au fost discuții pe tema asta, nu știu ce s-a întâmplat de au renunțat.

Drumurile sunt precum oamenii. Dacă cineva oprește un tren cu transport militar să vândă niște motorină, ce pretenții ai la drumuri? Deja pe pasajul lu' pește a sărit asfaltul. Are o săptămână? Gata, drumul e distrus.

Linia continuă a apărut ca o modalitate de protectie tocmai de a nu mai exista situația descrisă. Nu depășește nimeni, nu sunt accidente. În Italia am văzut linie continuă vreo 300km sau poate și mai mult. Desigur, cu intersecții unde aveai voie să faci stânga. În rest depășirea interzisă, 50km/h.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Despre pasajul Basarab am scris prima mea impresie pe topicul cu circulatia din Buc.; iata ca nici nu a fost nevoie sa treaca prima iarna pt a fi probleme .....

Aer Curat

Aer Curat

De vineri se va putea circula pe încă 21 km din Autostrada Soarelui

Cei care vor merge pe litoralul Mării Negre la finele
acestei săptămâni vor putea evita aglomerația din Constanța, întrucât va
fi deschisă circulația, câte o bandă pe fiecare sens, pe o lungime de
încă 21 km de autostradă.
Traseul pe care se va putea circula începe de la intersecţia
cu DN 3 în zona localităţii Basarabi, continuă până la nodul rutier cu
Varianta de ocolire a municipiului Constanţa şi până la intersecţia cu
DN 39 spre Mangalia. Este vorba de puțin peste 21 de kilometri de
autostradă care vor fi deschise circulaţiei la o cale,

Aer Curat

Aer Curat

Repede sampania:

De mâine nu veţi mai fi obligaţi să traversaţi Constanţa spre litoral. Încă 20 km de Autostrada Soarelui, deschişi traficului. Vedeţi aici cum se schimba traseul spre mare

Vai de vai, nu sunt in stare sa faca si ei o autostrada de la cap la coada, in timp ce alte tari construiesc cateva autostrazi; dar nah motiv de sarbatoare circulam pe inca 21km de autostrada (bine ca nu inaugureaza, inca, la metru), dar pe o singura banda.

c6t9

c6t9

Bună și aia Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Stai ca mai trece "cincinalul in patru ani" pana fac trecerea de la Medgidia la Cernavoda.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 4]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum