Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Globalizare

3 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Globalizare Empty Globalizare Thu Mar 10, 2011 10:19 am

c6t9

c6t9


Titlul nu spune chiar toată povestea, dar cum am BMW, despre el pot discuta acum.

Parbriz făcut în Luxemburg.
Oglinzile în Franța.
Difuzoarele de înalte în Ungaria.
Mediile în Belgia.
Frânele, parcă în Italia e fabrica. ATE acum face parte din Continental, care este ditamai compania, printre primele la nivel mondial ca furnizor de componente pentru mașini (și normal, au cumpărat mai toată "gama" de piese).

Shocked

Și atunci cât de germană mai este BMW?

Asta era un fel de marca înregistrată, care de fapt de ani buni nu cred că mai există. Ideea de un produs care aparține unei țări a cam dispărut.

Am câștigat ceva?

Cred cu tărie că nu. Prețurile nu mi se par mici, produsele nu sunt mai fiabile și atunci ce se află în spate? Doar profit pentru producători?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Globalizare Empty Re: Globalizare Fri Mar 11, 2011 12:22 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:
.....................

Am câștigat ceva?

........... Prețurile nu mi se par mici, produsele nu sunt mai fiabile și atunci ce se află în spate? Doar profit pentru producători?

Greu de crezut sau identificat ceva palpabil, cuantificabil.
Corect. Da, doar profit pt producatori si ffff mult mkt denaturat (prin care se realizeaza cel putin o mare parte din acel profit).

3Globalizare Empty Re: Globalizare Fri Mar 11, 2011 2:16 am

ska

ska

pe mine ma intereseaza mai putin toate aspectele astea.
ce ma intereseaza este ca pretul sa fie bun (corect nu va fi niciodata) si masina sa fie "fiabila".

4Globalizare Empty Re: Globalizare Fri Mar 11, 2011 5:07 am

c6t9

c6t9

Pe mine nu mă interesează cum și unde e făcută, doar că ideea unui produs bun care vine dintr-o anumită țară, indiferent care, nu mai există, pentru că numeroase repere vin din țări de unde de altfel nu ai cumpăra o mașină.

Bine, X3-ul meu de fapt e mașină austriacă, până și x-drive-ul parcă a fost făcut tot de austrieci.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum