Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ce ne doare

+2
ska
c6t9
6 posters

Go to page : 1, 2  Next

Go down  Message [Page 1 of 2]

1Ce ne doare Empty Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 8:57 am

c6t9

c6t9

Presupun că această criză din care România va ieși peste 25 de zile (sau 21, am pierdut numărătoare) a afectat indirect și veniturile celor care vând carburanți. Și atunci o păstrare a lor nu se putea realiza decât printr-o scumpire. În România oricum mereu s-au făcut bani pe cantități mici la prețuri mari și nu invers. Chiar mai mult, și la produsele ieftine care se vindeau bine prețul s-a dublat sau s-a triplat.

Și se pare că providența ține cu ei, deoarece situația internațională le este favorabilă. Acum orice limită pesimistă la care ne gândeam a fost spulberată. Nu mai există nici o limită.

Am îndrăznit să fac o arie despre mașini, deși la ce preț este acum benzina și cel la care se preconizează că va ajunge, poate justifica una despre biciclete (la care nu mă pricep deloc).

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 10:55 am

ska

ska

bai, te iubesc mai mult cu fiecare cuvant pe care il scrii.
carti nu citesc, ca nu ma duce capul, dar cand te citesc pe tine, ma relaxez.

3Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 11:26 am

c6t9

c6t9

Embarassed

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 11:44 am

Frank SF



bai, pe mine ma doare mai mult decit pretul benzinei faptul ca sunt prea multe masini pe strazi, si prea multi soferi neatenti, inconstienti, haotici, probabil 50 % din soferi vorbesc la mobil si nu sunt atenti deloc la trafic, toti o iau in toate directiile, se grabesc, incalca regulile rutiere dar si instinctul de conservare de multe ori.... imi facea cindva mare placere sa sofez, chiar fara nici o destinatie tinta, iar acum, probabil cea mai mare placere sau pasiune a mea este distrusa...

5Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 11:56 am

ska

ska

desi nu credeam ca voi calca pe urmele maestrului meu, don cata, deja incepe sa mi se acreasca si mie de condus.
inainte eram descreierat.
odata cu varsta, m-am mai temperat.
acuma chiar mi-e frica sa exagerez, pentru ca nu mai sunt asa sigur pe reactii si reflexe. ne mai "exersand"...
la cate vad in trafic, incerc nici sa nu ma mai enervez si sa ma bucur ca am scapat de fiecare data...

noi sa fim sanatosi.

6Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 11:58 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:Presupun că această criză din care România va ieși peste 25 de zile (sau 21, am pierdut numărătoare) a afectat indirect și veniturile celor care vând carburanți. Și atunci o păstrare a lor nu se putea realiza decât printr-o scumpire. În România oricum mereu s-au făcut bani pe cantități mici la prețuri mari și nu invers. Chiar mai mult, și la produsele ieftine care se vindeau bine prețul s-a dublat sau s-a triplat.

Și se pare că providența ține cu ei, deoarece situația internațională le este favorabilă. Acum orice limită pesimistă la care ne gândeam a fost spulberată. Nu mai există nici o limită.

................
Cand au vazut ca le scad vanzarile, au marit pretul carburantilor, periodic (pt f lungi intervale de timp, chiar saptamanal), de asa natura incat profitul sa nu scada.
Au fost unele analize care aratau, pe baza datelor oficiale (bilantul depus, etc.) ca nu numai ca profitul a ramas acelasi, dar a si crescut. In perioada de criza.
In RO, nici macar un protest cum trebuie nu se poate organiza; motivul e simplu si general valabil pt toate celelalte aspecte ale vietii: Romanul e las, comod si mai interesat de capra vecinului decat de propria batatura.
Fie ca ne place sau nu, fie ca ne simtim intr-o anumita masura ofensati/jigniti sau nu, asta-i realitatea. Prea trista, ce-i drept.
Mai mult de atat, atunci cand s-au gasit cativa protestatari (care au reusit direct sau indirect) sa mai atraga inca cateva alte pers, sa initieze o miscare de protest, chiar daca anemica si cu zero sanse de a rezolva problema de fond (cel mult un semnal de alarma public si legal), imediat au sarit cativa "isteti" sa-i ia in bombeu si sa le "dea la cap". Deh, cum spuneam, capra vecinului, mentalitatea, etc.
Macar ar fi putut sa-si tina gura; nu erau obligati sa achieseze la idee/protest.
Pana la ex miscarii de protest a americanilor din anii '80 privind carburantii, avem mai aproape si mai recent ex protestului polonezilor privind pretul gazelor. Doar ca ei stiu ce-i aia solidaritate, interesul comun/ public si cei aia vointa.


p.s.: ar fi mai bine sa redenumim topicul asta "Evolutie carburanti" sau "Ce putem face, privind pretul carburantilor ?"


7Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:01 pm

ska

ska

cred ca o sa-mi placa tot mai mult mersul pe jos...

8Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:03 pm

Frank SF



ska wrote:desi nu credeam ca voi calca pe urmele maestrului meu, don cata, deja incepe sa mi se acreasca si mie de condus.
inainte eram descreierat.
odata cu varsta, m-am mai temperat.
acuma chiar mi-e frica sa exagerez, pentru ca nu mai sunt asa sigur pe reactii si reflexe. ne mai "exersand"...
la cate vad in trafic, incerc nici sa nu ma mai enervez si sa ma bucur ca am scapat de fiecare data...

ai descris exact si precis ceea ce gindesc si simt si eu... si faza naspa este ca sofatul si automobilele erau cam singurele mele mari hobby-uri/pasiuni...

9Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:04 pm

Aer Curat

Aer Curat

Te-as sfatui sa incerci bicicleta, e mai rapida, mai faci si ceva miscare, ai o arie de acoperire mai mare, etc.
Desigur ca trebuie combinata cu mersul pe jos, pt ca se stie ca face piciorul frumos. Smile

10Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:10 pm

ska

ska

Frank SF wrote:
ai descris exact si precis ceea ce gindesc si simt si eu... si faza naspa este ca sofatul si automobilele erau cam singurele mele mari hobby-uri/pasiuni...

eu la automobile nu m-am priceput niciodata. si nici nu cred ca ma voi pricepe vreodata. nu ca nu mi-ar place, ci nu ma duce capul.
ma mir ca am invatat sa conduc...

limite de viteza, sanctiuni, radare, vanatoare...
pana nu inteleg fostii militieni ca totul pleaca de la mentalitate ( care slabe sanse sa se mai schimbe ) si o scoala de soferi facuta SERIOS, eu nu vad sa avem vre-o sansa... doar sa incercam sa supravietuim...

11Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:12 pm

ska

ska

Aer Curat wrote:Te-as sfatui sa incerci bicicleta, e mai rapida, mai faci si ceva miscare, ai o arie de acoperire mai mare, etc.
Desigur ca trebuie combinata cu mersul pe jos, pt ca se stie ca face piciorul frumos. Smile
mersul pe bicicleta, mai ales prin oras, mi se pare si mai periculos decat condusul. poate chiar ca si motociclismul.
romanul (soferul roman adica) nu e invatat cu asa ceva...

oricum, oradea nu e un oras f mare.
daca ma chinui, din cativa pasi, ma trezesc in ungaria... Laughing

12Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:13 pm

c6t9

c6t9

Frank SF wrote:
ska wrote:desi nu credeam ca voi calca pe urmele maestrului meu, don cata, deja incepe sa mi se acreasca si mie de condus.
inainte eram descreierat.
odata cu varsta, m-am mai temperat.
acuma chiar mi-e frica sa exagerez, pentru ca nu mai sunt asa sigur pe reactii si reflexe. ne mai "exersand"...
la cate vad in trafic, incerc nici sa nu ma mai enervez si sa ma bucur ca am scapat de fiecare data...

ai descris exact si precis ceea ce gindesc si simt si eu... si faza naspa este ca sofatul si automobilele erau cam singurele mele mari hobby-uri/pasiuni...

Uite eu de exemplu am descoperit plăcerea fotografiei. O să scriu despre această experiență la aria dedicată. Are și părți negative.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

13Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:14 pm

c6t9

c6t9

ska wrote:
Aer Curat wrote:Te-as sfatui sa incerci bicicleta, e mai rapida, mai faci si ceva miscare, ai o arie de acoperire mai mare, etc.
Desigur ca trebuie combinata cu mersul pe jos, pt ca se stie ca face piciorul frumos. Smile
mersul pe bicicleta, mai ales prin oras, mi se pare si mai periculos decat condusul. poate chiar ca si motociclismul.
romanul (soferul roman adica) nu e invatat cu asa ceva...

oricum, oradea nu e un oras f mare.
daca ma chinui, din cativa pasi, ma trezesc in ungaria... Laughing

Eu nu știu să merg pe bicicletă. pale

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

14Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:17 pm

Aer Curat

Aer Curat

ska wrote:
Aer Curat wrote:Te-as sfatui sa incerci bicicleta, e mai rapida, mai faci si ceva miscare, ai o arie de acoperire mai mare, etc.
Desigur ca trebuie combinata cu mersul pe jos, pt ca se stie ca face piciorul frumos. Smile
mersul pe bicicleta, mai ales prin oras, mi se pare si mai periculos decat condusul. poate chiar ca si motociclismul.
romanul (soferul roman adica) nu e invatat cu asa ceva...

oricum, oradea nu e un oras f mare.
daca ma chinui, din cativa pasi, ma trezesc in ungaria... Laughing
E periculos tocmai datorita mentalitatii deficitare, a lipsei de respect (in primul rand fata de sine si apoi fata de ceilalti) si a nepasarii/nesimtirii autoritatilor locale si centrale.
Insa cu ceva mai multa atentie nu ar trebui sa fie probleme majore, cel putin eu in Bucuresti ma descurc.

15Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:20 pm

ska

ska

Aer Curat wrote:
E periculos tocmai datorita mentalitatii deficitare, a lipsei de respect (in primul rand fata de sine si apoi fata de ceilalti) si a nepasarii/nesimtirii autoritatilor locale si centrale.
exact.
cuantificand riscurile, ma simt mai in siguranta pe jos Laughing

16Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:24 pm

c6t9

c6t9

Cred că nu mai am nici o șansă să învăț să merg acum. Așa cum și prin apă mă descurc dificil, deși am luat ceva lecții.

Cred că toate la timpul lor.

Adevărul este că viața devine tot mai grea. Sper să nu ajungem la un colaps care să facă lucrurile astea să pară nimicuri. Nu ar fi chiar o noutate. Normalitatea în care trăim de fapt este o anomalie creată artificial. Natura are alte legi.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

17Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 12:26 pm

Aer Curat

Aer Curat

Poti invata mersul pe bicicleta, nu-i bai.
Iar plimbarile intr-un mediu cat mai putin poluat (din toata pct de vedere) e chiar o placere/relaxare/etc.

18Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 1:03 pm

c6t9

c6t9

Puțin probabil. Mă știu destul de bine. Nu poți învăța un câine bătrân trucuri noi.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

19Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 1:08 pm

Aer Curat

Aer Curat

Eeee, uneori mai inveti si calul batran in buiestru; desi sunt doar exceptiile, dar nici noi nu suntem chiar batrani. Wink
Poate doar obositi. Wink

20Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 1:21 pm

c6t9

c6t9

Cred că suntem (sunt) uzati moral destul de bine.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

21Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Tue Mar 08, 2011 1:55 pm

1QVIPER

1QVIPER

Frank SF wrote:ai descris exact si precis ceea ce gindesc si simt si eu... si faza naspa este ca sofatul si automobilele erau cam singurele mele mari hobby-uri/pasiuni...

De ce crezi că m-am apucat şi mai vârtos de machete auto? Boala era veche, dar acum s-a acutizat. Orice drum cu maşina mi se pare deja un calvar, plăcere nu mai există decât, poate, la drumurile în afara oraşului (foarte rare). Aşa că ma relaxez cu pasiunea mea dar în miniatură Wink

22Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Wed Mar 09, 2011 5:12 am

c6t9

c6t9

Când vă spuneam credea lumea că fac mișto.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

23Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Wed Mar 09, 2011 5:56 am

ska

ska

si nu faci? Laughing

24Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Wed Mar 09, 2011 6:31 am

c6t9

c6t9

afro

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

25Ce ne doare Empty Re: Ce ne doare Wed Mar 09, 2011 12:46 pm

c6t9

c6t9

Oficialii spanioli au fost nevoiti sa reduca limita maxima de viteza din cauza cresterii pretului de combustibil din ultimul timp. Limita maxima de viteza a fost redusa de la 120 km/h la 110 km/h.


Spania a luat aceasta decizie in urma cresterii pretului petrolului din cauza problemelor politice din Libia si zona araba. Ibericii importa o mare parte din petrolul necesar, iar BBC a declarat ca 13% din acesta provine din Libia, tara care trece momentan printr-o criza politica, iar acest lucru a dus la cresterea pretului pe baril.

Guvernul spaniol a ordonat peste noapte inlocuirea limitei maxime de viteza de 120 km/h cu noua limita de 110 km/h, astfel ca peste 6000 de indicatoare au fost modificate. Unul dintre ministrii spanioli, Alfredo Perez Rubalcaba a declarat ca aceasta reducere a vitezei maxime va avea un impact pozitiv asupra consumului de carburant si implicit reducerea costurilor suportate de cetateni cu pana la 15%.

Oficialii iberici au declarat ca aceasta decizie este temporara si va fi in vigoare pana in vara. Pe langa aceasta masura, guvernul spaniol ofera reduceri celor care opteaza pentru transportul in comun sau doresc sa achizitioneze anvelope cu indicele de frecare mai mic.
Via


Au și ei imbecilii lor.

Trebuie să vă spun că după ce am traversat binișor Spania, nici măcar nu se mergea cu 120 de multe ori. Deci cineva a câștigat un contract bun pentru niște semne de circulație.

Și totuși "imbecilii" ăștia au făcut destule în țară exlcusiv cu bani europeni, altfel fiind praf și pulbere. Dar măcar cu banii ăia au făcut.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 2]

Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum