Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

 » Auto » Generalități » Noutati

Noutati

+2
c6t9
Aer Curat
6 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down  Message [Page 5 of 5]

1Noutati - Page 5 Empty Noutati Mon Jul 11, 2011 11:47 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Peugeot 508 RXH

Very Happy


101Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Sun Jan 13, 2013 2:17 am

oaspetele



Potrivit unor surse oficiale din Ministerul Mediului
vaz ca a zis altcineva.
in fine, pana nu vad faza finala a legii, publicata in MO, cu aplicabilitate din xx.xx.xxxx, nu bag in seama astfel de povesti.

102Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Sun Jan 13, 2013 11:33 am

Aer Curat

Aer Curat

Oricum, indiferent de cuantumul taxei, tot o mare cacanarie e dpmdv.
Eu sunt in situatia de a fi afectat de acest rahat, la Fabia, cumparata de noua, din RO, in 03.2006; la momentul respectiv, conform legislatiei in vigoare la acea data, am fost obligat sa platesc o acciza (care era, practic, precursoarea taxei de inmatriculare/poluare). Acum astia vor sa fie platita pt aceasta masina inca o taxa pt acelasi lucru.
Stiu disputa dintre diferentele ideologige ale accizei si taxei, doar ca in realitate, indiferent cum le numim reprezinta acelasi lucru.

103Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Mon Aug 26, 2013 11:01 am

Aer Curat

Aer Curat

Noul Kia Soul va fi lansat la Frankfurt

Ca design exterior, s-ar spune ca este doar o f usoara restilizare a primei generatii.
Insa arata bine, dpmdv, cu pachetul special.
Daca ar fi fost mai lunga (inclusiv ampartament) si o idee mai lata ...... dar stai, am zis ca ma uit doar la masini de unica folosinta si ieftine.

104Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Mon Aug 26, 2013 11:15 am

c6t9

c6t9

Io nu cred să fi văzut una live vreodată.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

105Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Mon Aug 26, 2013 12:52 pm

andrei0241

andrei0241

Sunt putine la noi ptr ca pretul nu mi s'a parut deloc atractiv, cum e si cazul lui Venga.
Acum Soul incepe de la 15k cu motorul de 1.6 140CP, insa la inceput stiu ca unul diesel putea ajunge si la 19k

106Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Mon Aug 26, 2013 3:49 pm

Aer Curat

Aer Curat

Asa este, au fost si inca sunt (ma rog, ramane de vazut noua lista de preturi) scumpe.
Din acest motiv si nu numai (sunt mai mult de nisa, chiar si-ntr-o tara mai ... educata) sunt rare.
Intamplarea face ca prin zona mea sa se plimbe 1-2 bucati. Cumva similar cu Nissan Juke (sunt vreo 3 daca nu 4).

Realist vorbind, noul Soul (chiar daca ar fi cum as vrea eu, mai lunga si ceva mai lata) nu ar fi nici cal nici magar; insa pt realitatile infrastructurii rutiere din RO ar fi o solutie f potrivita. Si, lasand in plan secund gropile, liniile de tramvai sau tren, bordurile, precum si altele, ar fi potrivite pt o persoana care mai face cate o escapada (fie ea si ocazionala) la padure, munte, pe trasee... forestiere.
Insa chiar imi place cum arata noua generatie, doar cu pachetul suv... ; au rezolvat astfel si aspectul montantilor A (inclinare, taietura cam dreapta si culoare neagra).

107Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Tue Aug 27, 2013 3:36 am

Aer Curat

Aer Curat

Peugeot aduce la Frankfurt noul 308, 308 R şi câteva surprize

Peugeot RCZ-R, care va apărea în producţie de serie începând din 2014. Sub capotă, el va avea noul motor de 1.6 litri şi 270 CP/330 Nm, regăsit de altfel şi pe noul Peugeot 308 R, un hothatch care promite să pună probleme mari concurenţei. Şi acesta din urmă va putea fi văzut la Frankfurt. Printre alte soluţii tehnice sport, 308 R Concept este echipat cu un diferenţial faţă de tip Torsen cu alunecare limitată şi un sistem de frânare supradimensionat. Dacă conceptul prezent la salon are o caroserie bicoloră din fibră de carbon, ne aşteptăm ca aceasta să fie înlocuită de metale uşoare pe versiunea de serie.
scratch 

108Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Tue Aug 27, 2013 3:50 am

andrei0241

andrei0241

1.6 si 270cp? Shocked 
E'adevarat ca AMG scoate din 2l 345CP, dar parca si preturile sunt la alt nivel, totusi

109Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Tue Aug 27, 2013 5:57 am

c6t9

c6t9

E cursa motoarelor mici Smile

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

110Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Tue Aug 27, 2013 7:51 am

andrei0241

andrei0241

Da, dar, ca in orice cursa, nu toate motoare rezista pana la final

Cat despre preturile lui Soul, la cum e trendul ascendent, m'as mira ca el sa fie contra curentului

111Noutati - Page 5 Empty Re: Noutati Tue Aug 27, 2013 8:05 am

c6t9

c6t9

Cum au crescut calitatea, cum au sărit prețurile. Dacă vor să extindă producția, vor începe și problemele aferente. Dacă vor să lanseze modele noi tot mai des, deja nu mai apucă să testeze nimic și le vom testa noi. Este nivelul la care a ajuns economia mondială. Mult, bun și repede nu există.

Eu nu am apucat să prind o motorișcă din asta mică cu puteri fabuloase.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 5 of 5]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5

 » Auto » Generalități » Noutati

Similar topics

-

» Noutăți
» Noutăți

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum