Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Drumuri nationale, "autostrazi" si alte ulite desfundate

+5
oaspetele
c6t9
ska
Forester
Aer Curat
9 posters

Go to page : 1, 2, 3, 4  Next

Go down  Message [Page 1 of 4]

Aer Curat

Aer Curat

Care cum se mai prezinta si alte aspecte aferente.

De ex., eu voi pleca maine dimineata pana la Sibiu, via Craiova; nu ma astept la o stare de normalitate (de lucruri bune nici nu mai spun), ca deh iesim din iarna si suntem in RO.

Forester

Forester

Pai de exemplu, nu stiu pe unde pleci, dar daca mergi pe A1 vezi ca sunt deja "stiri" cum ca e plina de gauri mareata otostrada. In realitate, cateva zone unde trebuie mai multa atentie.

Aer Curat

Aer Curat

Pe A1 voi merge.
Am auzit si eu de problemele de pe A1.
Am auzit sa sper sa ajung intreg si cu masina intreaga pe unde am treaba si apoi acasa, plus sa nu-mi sara rotile.

ska

ska

mie nici nu-mi mai vine sa circul prin .RO
norocul meu e ca pana la unguri am 12km...

c6t9

c6t9

No

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Ieri am parcurs in jur de 800km, vestea buna este ca starea carosabilului nu este chiar atat de proasta pe cat ma asteptam; vestea rea este ca mai avem mult pana la starea de normalitate/civilizatie.

ska

ska

ideea generala e ca starea drumurile din Romania se duce pe p...ajistea verde...

c6t9

c6t9

Pe Cheia a fost zăpadă. Desigur că unii colegi de trafic bucureștean au trecut la gume de vară și se vaită.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

oaspetele



Azi am fost pana la Reghin. Execrabil drum. Si parca se mai strica.
AM mers extrem de lejer, atins odata 120 km/h, in rest 90-100. Calcat frana extrem de rar.
Cand am ajuns in Reghin computeru de bord zicea ceva legat de 4,4%, daca imi spunea altcineva nu-l credeam.
La intoarcere a condus jumatatea mai buna, drept pentru care consumul s-a duuus la 4,7%.

O veste buna : din vara Bistrita-Reghin intra in reabilitare. Deci la anul sunteti bineveniti si aveti doar drum ok (cel putin din Brasov). Exista niste portiuni care ar putea rivaliza, la scara mica, cu Padurea Bogatii, dar actualmente pot fi luate in considerare doar ca niste portiuni de testare a vietii din amortizoare.

c6t9

c6t9

Mai sunt vreo 2 curbe cu asfalt bun. Oricum pe bucata aia mă depășesc toate mașinile în liniile drepte. Merg ăia ceva de speriat. Mă mir că nu le cad roțile.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

c6t9

c6t9

E foarte interesant să ai o mașină puternică și care să arate nașpa.
Traficul de la noi ar fi și el un bun subiect de studiu. Nu știu dacă am mai văzut în vreo țară ca fiecare mașină să meargă cu altă viteză.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

oaspetele



Nu stiu daca am plasat-o bine.
http://www.oradetimis.ro/nemtii-vor-sa-puna-limita-de-viteza-pe-autostrazi/mondo/2011/04/04/

" Germania este singura ţară din Europa care nu a impus o limită generală
de viteză pe autostradă. Chiar şi aşa, conform Institutului de
Statistică (Destatis), şofatul a făcut cele mai puţine victime pe
şoselele germane, din ultimii patruzeci de ani."

c6t9

c6t9

A fost ceva legat de distrugerea drumurilor, nu a reducerii numărului de victime. Oricum au multe porțiuni cu limitare 120, care e parcă similară cu cea din Franța. Dar nu s-a implementat generalizarea.

Acum în Spania ăia pun limitări la 110 pentru a proteja buzunarul șoferilor, ăștia vizează reducerea emisiilor de CO2.

Problema limitărilor la ei este una mare, deoarece acum parcurgerea distanțelor în Germania este aproape o joacă. Dacă vor generaliza 120, distrug un avantaj major.

Dar nu mă miră nimic. Sunt convins că ăla este unul dintre cei care cred că energia electrică vine de la soare în cantități nelimitate și fără poluare. Basme.

De fapt soluția este una mult mai radicală. Nu avem nevoie de mașini personale și de multe altele. Ar trebui să fie interzise prin lege. Problemă rezolvată. Următorul!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

oaspetele



http://www.destatis.de/jetspeed/portal/cms/Sites/destatis/Internet/EN/press/pr/2009/07/PE09__253__46241.psml




Balance of accidents, 2008: despite record low, twelve persons killed in accidents every day
















WIESBADEN – As reported by the Federal Statistical Office
(Destatis), a total of 4,477 persons were killed in traffic accidents on
Germany’s roads in 2008, which is fewer than in any year since 1950.
Compared with the previous year, the number of people killed in road
traffic accidents was down by 472 or 9.5%. At the same time, that figure
is only about one fifth of the number of persons killed in traffic
accidents in 1970, the most dramatic year in accident statistics, when
21,332 people died on Germany’s roads.

comparativ cu
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/statistica-situatia-accidentelor-rutiere-din-2010-8119365

iar in Romania avem 5,x milioane de masini, pe cand la nemti zburda spre 50 de milioane.

c6t9

c6t9

E știut că autostrăzile salvează vieți. În plus sunt și ușor de monitorizat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Datorita inchiderii pt 1 an (zic ei !!!!) a podului de la Cernavoda, circulataia s-a deviat pe diverse rute.
Cea pe care am adoptat-o eu, a fost cea care parea si este cea mai scurta (cativa km in plus fata de traseul initial), anumepe la marginea orasului Cernavoda; practic pe langa canal si pe langa centrala nucleara, varianta care iese tot in Stefan cel Mare.
Este simplu de circulat pe aceasta varianta, dupa ce se termina A2, venind dinspre Buc., in acel sens giratoriu din care se iesea si apoi se facea dreapta (spre podul de la Cernavoda), acum se face stanga, se parcurg cateva sute de m si apoi se face dreapta, traversandu-se canalul pe un alt pod; dupa care se tine soseaua pe langa canal si asta-i tot.
Pt un plus de siguranta (desi nu e necesar) se poate seta orasul Cernavoda (fara vreo adresa concreta, astfel indicand singurul sens giratoriu de la marginea orasului) ca pct intermediar al calatoriei.
Singurul dezavantaj, dar nu nesemnificativ, este starea carosabilului, pe aceasta varianta: este PROST. Cu destula atentie insa se poate parcurge fara probleme majore (jante indoite, etc.) si scapi doar cu un "masaj"/stres al articulatiilor si suspensiei.



p.s.: in nota clasica, am platit la Fetesti taxa si la dus si la intors, desi intre cele 2 nu au trecut decat cateva ore. Nu vreau sa reiau discutia ca oricum ceea ce s-a facut acolo a fost facut din bani publici, etc.; insa nu vad ca aceste sume colectate (11 ron / trecere, pt auto) sa fie pe deplin folosite in cel mai bun interes al infrastructurii.


p.s.2: tot nu inteleg de ce sunt necesari ani si ani de zile pt a face trecerea Cernavoda - Medgidia si finalizarea A2.

andrei0241

andrei0241

Intr'adevar, cei cativa km pe ruta ocolitoare sunt destul de jalnici. Mai ales cei din oras, unde sunt vreo cateva portiuni unde par a fi decopertat asfaltul, insa fara a fi semnaliate aceste lucrari. In rest, doar ca e denivelat destul de rau, insa cu 60km/h tot poti merge fara probleme. Chiar si mai repede daca te grabesti (de preferat insa sa fie pe zi asta)

Cat despre taxa de pe A2, din pacate nu prea avem ce face. Nici ruta cealalta (prin Giurgeni - Vadu Oii - Harsova) nu e 'gratis', acolo se plateste trecerea podului, taxa fiind de 9 lei. Iar ca timp totusi dureaza mai mult.

Un amic care lucreaza la o companie subcontractoare a lucrarilor ptr autostrada mi'a zis ca dupa parerea lui, anul care vine ar trebui sa se termine Ct - Medgidia si abia peste 2 ani si restul, Medgidia - Cernavoda.
Pare cam mult, insa macar de ar fi termenul asta cel corect ...

LE: tot referitor la taxa de pe A2 ... pana anul asta, cei care vroiau puteau cumpara un fel de abonament - un teanc cu 50 (daca retin bine) de tichete. Astfel, in loc de 11 lei dadeai cam 8 lei. Acum au scos si varianta aia ...

Monitor_R

Monitor_R

andrei0241 wrote:
...
Un amic care lucreaza la o companie subcontractoare a lucrarilor ptr autostrada mi'a zis ca dupa parerea lui, anul care vine ar trebui sa se termine Ct - Medgidia si abia peste 2 ani si restul, Medgidia - Cernavoda.
Pare cam mult, insa macar de ar fi termenul asta cel corect ...
...

Se pare ca mai avem de visat...cel putin vreo 4 ani daca nu mai mult!

Asa se intampla cand ai gura sloboda!
No

Aer Curat

Aer Curat

In 20 min plec pe DN1, pana in zona Bran.
Sper sa nu mai fi zapaceala care era dimineata (cu zapada si altele) si nici ambuteiajele la iesirea din Buc si pe DN1.

Monitor_R

Monitor_R

Tineti-i pumnii...
Pe DNuri e OK (carosabil ud), dar dupa ce iesi e ... iarna.
Pe acolo nu a mai dezapezit nimeni (au cam expirat contractele intre autoritatile locale si prestatorii de servicii ...)

Sper sa nu aiba drum mult din DN pana unde trage (pensiune, cabana sau ce o fi)!

Aer Curat

Aer Curat

M-am intors cu bine si fara evenimente deosebite.
Cand am plecat am avut o retinere pt eu schimbasem rotile de iarna cu cele de vara (de cateva sapt) si nu am avut timp sa le schimb din nou (doar pt we asta) si nici nu stiu daca as fi facut-o chiar daca aveam timp.
Una dintre masinile care au participat la eveniment plecase prima (noi ceilalti a trebuit sa amanam plecare destul de mult din varii motive), echipata cu rotile de iarna si am avut o informare precisa (nu stiu cu ce ne-arfi ajutat daca era critica situatia, pt ca eu eram pe drum; oricum macar psihologic).
Pe DN1 pana la Predeal a fost ok, desi inca inainte de Sinaia era umed pe jos iar comp de bord ma avertizase ca sunt sub 4 grade (pericol de inghet). Zapada se itea pe marginea drumului, dar nu ceva deosebit; de la Azuga s-a schimbat serios situatia, pe marginea drumului erau nametii de zapada de aveai impresia ca-i iarna. Apoi am facut stg la intrarea in Predeal si am luat-o spre Rasnov; de unde iar s-a mai accentuat senzatia de iarna autentica. Pe marginea drumului nametii reprezentau o declaratie fara echivoc.
Dupa cateva sute de m am intalnit un utilaj de dezapezire, in fct, dar care mergea cu macar jumatate de lama pe asfalt (lasa dara de scantei in urma sa) si cel mult o treime din lama "matura" nametele format pe marginea drumului => misca zapada din namete, dar ea cadea la loc, chiar mai rau, ajungea iar pe drum, iar asfaltul sigur nu a apreciat lama de fier (si ne mai itrebam de ce se duc soselele asa de repede). A fost o mica distractie cand l-am depasit, dar nimic deosebit pt RO.
Nu trece mult timp (alte cateva sute de m bune) si pe sosea apare, dupa o curba o idee mai larga, un brad cazut din partea dreapta a drumului, pe ambele sensuri de mers, varful fiind pe parapetul de beton de pe celalat sens al drumului. Norocul meu a fost ca inaintea mea a trecut un camion si i-a rupt partea superioara; eu l-am observat destul de in scurt, am apucat sa franez pana aproape de oprire si cum din contrasens nu venea nimic, am trecut peste vf bradului, aproape lipit de parapetul de beton de pe contrasens (atat cat imi permitea maldarul de zapada). Cum din spate venea cel cu utilajul de la drumuri, nu am mai ramas sa avertizez vreun potential conducator auto.
Temp scazuse pana la 0 si -1 grad, fiind destule zone unde pe jos erau suficiente sticliri de luat in seama. Dupa ce am ajuns aproape de Rasnov situatia s-a imbunatatit si se circula fara nici cea mai mica retinere.
Cand am ajuns la pensiunea din zona Bran, desi era destul de tarziu in noapte si zapada era doar in afara drumului (din sos principala am mai mers pe un drumeag de piatra cu un sipot de apa pe el, pret de cateva sute de m), stresinile curgeau intr-o veselie. Astazi desa ramasese f putina spre deloc zapada, desi azinoapte a geruit putin.

O chestiune care m-a surprins placut a fost faptul ca portiunea Paraul Rece Rasnov a fost asfaltata; eu am circulat pe acolo ultima data in Mai anul trecut. Fata de nenorocirea care era acum e ..... parfum. Pacat ca s-a cam facut o treaba romaneasca si in mai putin de 1 an de zile (nu stiu cand s-a turnat asfaltul) deja prezinta mici semne (adica gropite) de deterioare.

c6t9

c6t9

Bine că nu ai pățit nimic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Aer Curat

Aer Curat

Azi dimineata a trebuit sa fac un drum fulger pana in Mangalia si retur; fulger nu in sensul de neasteptat (ca era in program), ci in sensul ca a trebuit sa parcurg distanta intr-un interval mai scurt de timp (dimineata au aparut alte chestiuni care au necesitat timp neprevazut).
Spre norocul meu, nu am intalnit radare (decat in CT) si am ajuns la limita orei la care trebuia sa ajung.
"Multumiri" deosebite celor de la drumuri, pt tot nisipul si pietricelele ramase de asta iarna pe autostrada si care acum erau dispuse la operatiuni de sablare a masinii si gaurire a parbrizului. De abia acum incercau sa mai stranga din tot balastul aruncat pe autostrada asta iarna.
Aceleasi multumiri "deosebite" si celor cativa soferi care desi ar trebui sa observe in retrovizoare ca vine o masina din spate ei se baga intr-o depasire anemica, dar maimult de atat fac depasirea cat mai aproape de marginea stg a drumului (balustrada de metal de pe mijlocul autostrazii), adica exact pe unde era cel mai mult nisip+pietricele.
Se mai peticea pe ici colo, iar peste scuipatii de bitum pusi se dadea cu ...............ghice ce? .......... nisip cu pietricele si asa era lasat. Va dati seama ce se intampla cand treceai cu masina peste zonele respective, ce placere avea soferul masinii din spate.
Tot ca o impresie buna, varianta ocolitoare de la Cernavoda (adica pe la marginea orasului) era si ea intr-un amplu proces de plombare; nu este ca si cand ar fi o sosea noua/normala, dar macar nu mai risti sa-ti indoi vreo janta. Sa vedem daca tine mai mult de prima ploaie si/sau 1 Mai.
Inca o data vreau sa le adresez "calduroasele" mele urari de "bine" mintilor crete care au gandit taxarea de la Fetesti. In primul rand ca podurile/portiunea alea/aia nu sunt/este chiar impecabile/impecabila, a fost facut cu bani publici, s-a amortizat de f mult timp (conf standardelor de calculatie, oricum bizare) si cel mai important nu vad niciun beneficiu pt banii dati de mine. La dus am platit taxa si la intoarcere (peste cam 2 ore) am platit-o iarasi; chestiune care se intampla de fiecare data.

Vroiam sa povestesc ceva legat de motorina, dimineata cand am plecat am facut plinul, cum eram pe graba si am ales sa nu alimentez de la statia apropiata, am alimentat de la Petrom-ul de pe Grigorescu intersectie cu Pallady, pretul fiind mai avantajos. Nu este prima data cand merg alert->tare cu masina si nici prima oara pe traseul asta, dar a fost prima data cand mi-a consumat mai mult decat oricand altcandva; iar cand spun mai mult nu vb de o dif mica. Masina a mers bine, a tras ca de obicei, nu a facut niciun fel de nazuri, doar consumul a sarit bine din valorile uzuale. Noroc ca la intoarcere am lasat-o o idee mai lejer, astfel reusind sa imbunatatesc media consumului.



p.s.: Andrei, nu te-am mai sunat sa ne vedem la o cafea, pt ca: imi era ca iar esti prin Buc. si eu in Ct Smile , dar si datorita faptului ca nu aveam timp deloc Crying or Very sad .

andrei0241

andrei0241

Stai linistit, ca din ce'ai zis, inteleg ca a fost de dimineata, iar azi m'am trezit tarziu Very Happy Dar or sa mai fie ocazii, nu?

Aer Curat

Aer Curat

In viitorul apropiat, ocaziile ar putea fi pe la Buc sau imprejurimi, in orice caz la Ct mai putin probabil. Very Happy

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 4]

Go to page : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum