Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Sfaturi culinare

+2
Aer Curat
andrei0241
6 posters

Go to page : 1, 2  Next

Go down  Message [Page 1 of 2]

1Sfaturi culinare Empty Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 10:19 am

andrei0241

andrei0241

Ma gandeam ca acest topic ar putea fi util pentru mici sfaturi si trucuri culinare.

Eu as vrea sa incep prin a va cere sfatul in ceea ce priveste crevetii.
Azi am vazut la tv o reteta ceva de genul Creveti aglio/olio si mi s'a facut pofta. Asa ca am dat o fuga in Carrefour si am luat niste creveti decorticati. Din pacate nu am gasit decat congelati (se gasesc oare creveti decorticati si proaspeti?).

Cum reteta nu am apucat sa o notez si nici macar n'am fost prea atent, aveti vreo reteta sa'mi recomandati? Cea care mi'a facut cu ochiul ar fi asta de aici, la care as adauga niste rosii cherry coapte un pic.

Inca o chestie care nu prea mi'e clara ... de ce se lasa coditele alea de la creveti, chiar si la cei decorticati? Doar ptr a'i putea apuca mai bine in cazul in care se mananca ... 'manual'? Very Happy

2Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 10:39 am

Aer Curat

Aer Curat

E ok reteta gasita de tine. Smile
Daca iei creveti rondele, ii poti trage intr-o tigaie cu unt (pe care-l topesti in prealabil), cu putin usturoi simai departe poti inova cum vrei tu.

Creveti proaspeti mai greu in RO, iar sa mai fie si la un pret rezonabil ................ vise taica. Insa poti incerca la Metro, Real (ei mai aveau, chiar si pe dim, mari si mici si nu la niste preturi chiar complet exorbitante).

3Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 10:47 am

andrei0241

andrei0241

Eu imi lingeam si degetele dupa niste creveti pe care i'am mancat de cateva ori in Mexic. Si ulterior mi'am dat seama ca erau proaspeti ... si ca d'aia au totusi un alt gust. Da cum Mexicul e cam departe de noi ... o sa incerc sa ma descurc cum pot

Creveti proaspeti am impresia ca vazusem si in Carrefour, insa nu erau decorticati si am vrut sa scap de curatat Very Happy

Unt musai sau merge si ceva ulei de masline? Si ... ce's aia 'creveti rondele'?
Cautand pe goagal 'creveti rondele' am dat peste reteta asta, care e si mai aproape de ce vazusem eu la TV. Deci cred ca am gasit raspunsul ...

Si ca sa nu raman dator la capitolul sfaturi, o idee care mi se pare ff interesanta (atata timp cat e spalat in prealabil balonul Very Happy)

[You must be registered and logged in to see this image.]

4Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 11:29 am

Aer Curat

Aer Curat

Merge uleiul de masline f bine, nu e musai sa folosesti unt.
Insa ai grija la tipul de ulei de masline; extra virginul nu e indicat sa-l prajesti (sau doar f putin), olio di sansa e practic un amestec de uleiuri (masline, floare, etc.), dar merge mai bine la ...... "prajit".

p.s.: nu (cred ca) e cazul sa mai spun ca indiferent de tipul uleiului, nu e bine sa prajesti orice prea mult (cum se facea de mult).

5Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 12:14 pm

andrei0241

andrei0241

De prajitul excesiv m'am mai dezvatat si eu, insa nu in totalitate Very Happy

6Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 12:41 pm

c6t9

c6t9

Uite aici

[You must be registered and logged in to see this image.]
Shrimps by c6t9, on Flickr

Nu știu cum sunteți voi, dar pentru mine carnea trebuie făcută ... bine!

Desigur, unii beau sânge de la porc, dar la mine nu prea a prins curentul ăsta vampiresc.

Însă pentru legume treburile stau altfel. Fierte cât mai puțin.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

7Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 12:51 pm

Aer Curat

Aer Curat

Nici carnea prea patrunsa (arsa) nu e buna; nici dpdv al sanatatii si nici dpdv al gustului.
Nu vorbesc de o friptura cruda sau prea in sange, dar daca o lasi sa se usuce si nu mai e deloc mustoasa nici gustoasa nu va fi (nu mai spun ca te va zgaria pe gat cand o inghiti). Very Happy

8Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 1:06 pm

c6t9

c6t9

Știu că nu e ok, dar nu-mi place crudă. Am încercat de la mama lor. Carnea bună, vită serioasă nu ca la noi, dar tot cu greu am putut să o mănânc. Și era "bine" făcută după standardele locale. Mi se pare că la nemți a fost mai bună decât la francezi, unde era crudă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

9Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Mon Apr 11, 2011 2:23 pm

andrei0241

andrei0241

"Mama lor" cica ar fi in Argentina, din ce mi'au povestit mai multi colegi, mai in varsta si mai plimbati decat mine Very Happy

Desi initial nu ma dusese capul sa dau click pe link'ul cu Shrimps, acum am vazut in sf si eu reteta. Nu suna deloc rau. Daca imi iese maine reteta pe care'o am in vedere, urmatoarea reteta cu creveti cu siguranta va fi asta.

10Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Tue Apr 12, 2011 12:31 am

c6t9

c6t9

Din Argentina este modelul de vacă. Carnea e cu totul altfel decât ce avem noi prin magazine.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

11Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Tue Apr 12, 2011 4:46 am

andrei0241

andrei0241

Stiu. La ei se cresc vaci special ptr taiere, la noi mai putin

La vapor am tot mancat muschiulet (tenderloin - sper ca asa se traduce corect) de vita facut la plita. Si nu cred ca il lasa mai mult de 3-4 minute la gatit, insa era de ajuns

In legatura cu reteta, pana la urma, ptr ca a trebuit sa o fac din scurt, am mai facut si eu ce mi'am adus aminte si am ajustat pe parcurs.
Practic, imediat cum am pus crevetii la prajit in uleiul cu niste usturoi, din ei a iesit multa zeama (apa?), asa ca mai mult s'au fiert decat prajit. Am pus niste praf de curry, niste piper, apoi am adaugat cam 150ml suc de rosii si 8 rosii cherry pe care le copsesem un pic inainte pe gratar. La sf am adaugat niste busuioc (din pacate nu am gasit proaspat ieri si azi am uitat complet de el) si un pic de zeama de lamaie.
Astea garnisite cu niste orez integral ... a mers la fix.

Mi'am amintit si sa fac o poza, dar deja erau farfuriile goale, asa ca poate data viitoare Laughing

12Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Tue Apr 12, 2011 8:15 am

ska

ska

"mama lor" ar fi japonia parca. unde maseaza aia vacile sa aibe carnea buna...

greu gasesti in romania sa mananci un steak ca la carte. sau mai bine zis deloc?!?
nu stiu prin bucuresti cum e.
eu merg pe mediu. nici prea prea, nici foarte foarte.

ieri mi-am facut un sandwich. foarte gustos.
iami.

13Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Tue Apr 12, 2011 9:57 am

c6t9

c6t9

Love you

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

14Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Fri Apr 15, 2011 4:11 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Eu trantesc sambata o fasoale boabe cu ciolan. simplu si fara rafinateturi, doar cu foi de dafin, morcov, boabele deja sunt la inmuiat de vineri, ciolanul este micut si fara os.

Creveti fac si eu cu paste si dovlecei. Tai 1-2 dovlecei cubulete mici si ii trantesc in ulei de masline incins unde a zacut usturoi strivit. Cand incep sa se "traga" dovleceii arunc si crevetii. Intre timp pastele sunt fierte (farfalle, rigatoni sau orice are forma alta decat cea de macaroana - crevetii ar ramane in farfurie, la fel si sosul daca as baga niste spaghetti No.5). Se arunca pastele in tigaie peste dovlecei si creveti, se amesteca, se mai arunca un unsturoi strivit, se adauga sare,piper & altele dupa gust si se mai cherchelesc oleaca in tigaie. Pofta buna

15Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sat Apr 16, 2011 12:55 am

c6t9

c6t9

Nu cred că am încercat așa ceva, în schimb zucchini sunt senzaționali în multe alte rețete. Ar putea aduce și aici o dulceață.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

16Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sun Jan 29, 2012 11:43 am

andrei0241

andrei0241

Ptr ca am tot auzit laude la adresa preparatului Chilli con carne, am zis sa incerc si eu sa'l fac zilele astea. Am cautat retete si cea mai aproape de adevaratul chilli con carne (din comentariile de pe net ale celor care'au mancat asa ceva peste balta) pare a fi cea de aici )Evident, asta din cele gasite de mine (gasisem una si in romana, insa cantitatile de'acolo mi se pareau cam dezechilibrate)
Vroiam sa va intreb:
1. ati incercat vreunul vreo reteta de chilli con carne?
2. plecand de la reteta englezeasca, "marjoram" ala, in traducerea pe care am gasit'o eu ar fi "sovarf". Cum nu am auzit de asa ceva, l'am intrebat pe goagal. Dupa ce mi'a zis de una, alta, am gasit asocierea sovarf (oregano). Sunt acelasi lucru, pana la urma? Ca in alta parte am gasit "Denumiri populare: maderan, margaran, mighiran, sovarf"
Acum, cat compuneam post'ul asta vad ca de fapt marjoram asta face parte din familia oregano
Asa ca intrebarea mea pana la urma ramane: care ar fi denumirea romaneasca ptr "marjoram" asta? Very Happy

17Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sun Jan 29, 2012 2:10 pm

c6t9

c6t9

Asta e o rețetă oarecum deschisă. E ca și cum ai vrea sarmale ca în România, doar că ele diferă destul de mult de la o zonă la alta, prin formă, compoziție, mod de servire.

Important e să ai carne și chili. Mai nou ai mei cresc niște ardei care te omoară la propriu.

Ce cauți tu este o variațiune pe tema oregano, nu cred că se suprapun extrem de bine însă. Șovârf este oregano, dar marjoram este un anumit tip de oregano, dulce. Probabil în rețeta originală face casă bună cu iutele.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

18Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Tue Mar 20, 2012 2:21 pm

c6t9

c6t9

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

19Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Wed Mar 21, 2012 7:43 am

Aer Curat

Aer Curat

Valabil si pt Pepsi, de fapt cam pt toate bauturile tip cola.
Nu in cele din urma, cam orice suc acidulat (bauturi carbogazoase) este contraindicat si nu prea face bine.
Doar apa si sucuri facute in casa din fructe/legume proaspat stoarse; astea ar fi cam cele mai .... putin daunatoare. Asta pt ca, din pacate, in fructe si legume gasim cantitati destul de mari si care nu ar fi trebuit sa fie prezente de insecticide, pesticide si altele.

20Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Thu Mar 22, 2012 3:21 am

c6t9

c6t9

Coca-Cola nu mai pot să beau de mult timp, chiar dacă aș vrea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

21Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sat Mar 24, 2012 2:57 pm

pejte



Bauturile acidulate nu sunt bune. Asta stie oricine.
Sucurile de fructe facute in casa nu sunt nici ele bune, ca au pesticide.
La tv apar reclame cu nitratii din apa de la sticla, deci nici aia nu mai e buna.

Ce pana mea sa mai bem?

22Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sun Mar 25, 2012 3:19 am

c6t9

c6t9

Răul cel mai mic. Pur oricum nu mai există probabil de mult timp, vezi toate cazurile de cancer care vin din urmă și nu sunt rezultatul condițiilor ultimilor ani. Sunt minim 20-30 de ani în spate, vremuri în care de altfel se considera că totul era mult mai sănătos ca acum.



Apa nu are numai nitriți/nitrați puii mei, ci și MEDICAMENTE! Dar e o șmecherie, se calculează o doză nesemnificativă (poate știe oaspetele cum) și iese per ansamblu bine. Dar adunat, suntem expuși unor doze mari. Este ca sarea din alimente. Per aliment, iese bine ca doză zilnică, numai că noi nu mâncăm un singur aliment.

Pentru apă abia recent s-a pus problema filtrării medicamentelor și asta în Germania.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

23Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Thu Apr 05, 2012 4:11 am

andrei0241

andrei0241

24Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Thu Apr 05, 2012 6:58 am

c6t9

c6t9

affraid

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

25Sfaturi culinare Empty Re: Sfaturi culinare Sun Apr 08, 2012 5:07 am

andrei0241

andrei0241

Eu am incercat faza si n'a mers prea bine. Posibil insa sa fi fost si de la cartofii pe care i'am folosit, care deja incepusera sa incolteasca si se inmuiasera un pic

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 2]

Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum