Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

TELEFON MOBIL

+5
Aer Curat
ska
Monitor_R
c6t9
oaspetele
9 posters

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down  Message [Page 1 of 7]

1TELEFON MOBIL Empty TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 1:50 am

oaspetele



Am un telefon SE k800i de care pot spune ca am fost multumit spre foarte.
Dar se pare ca incet incet se buleste. Ma rog, cred ca are deja 4-5 ani, asa ca sia facut treaba.
Tinand cont ca am ceva puncte la portocalii (blea) si ca pot sa-mi prelungesc abonamentu cu 2 ani fara probleme, as vrea sa-mi iau ceva si am pus ochii e cateva modele.

https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/lg-gt400

https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/nokia-c2_01

https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/nokia-c3

https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/nokia-c3_01

https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-mini


ce spuneti ?

ma intereseaza sa mearga si sa tina cat de cat bateria. daca are gps cu atat mai bine, da nu e musai. nu veniti cu avioane ca nu dau bani pe telefoane.

2TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 1:54 am

c6t9

c6t9

Cică și eu trebuie să-mi iau ceva. N-am nici măcar idei vagi. Toate mi se par făcute pe jumătate, special să fie niște porcării.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 3:04 am

Monitor_R

Monitor_R

Foarte simplu Oaspete...

Iti raspunzi la intrebarea asta si afli raspunsul:
Cat de mult conteaza accesul la Internet/Mail si GPS comparand cu cat vrei sa te tina bateria?

Internet/Mail si GPS inseamna ecran mare si consum de baterie (tine MAXIM...dar maxim 1,5, poate 2 zile)...
Apoi nu m-as baga la sisteme de operare proprietar la altceva decat Nokia, deci ar cade si LGul...

Rezumand, dupa gust Nokia sau Samsung-ul functie de raspunsul la intrebarea de mai sus.

4TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 3:08 am

oaspetele



Bine, sa spunem ca ma intorc la Nokia.
Ce ar fi preferabil dintre cele 3 ?

5TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 3:16 am

Monitor_R

Monitor_R

Mai taie de pe lista si C3-01 ca are TouchScreen, deci mananca si ala bateria, raman doua dupa cum iti place, forma, dimensiunea, tastatura...

6TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Wed May 25, 2011 5:22 am

ska

ska

ti-am zis si dincolo, incearca sa vb cu ei ptr un noika C5. sau ii iei la V. un alt telefon, dupa bunul ei plac, si te alegi cu E52, care si ala e un telefon f bun.

7TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Thu May 26, 2011 12:26 am

Aer Curat

Aer Curat

Pt vorbit, autonomie cat mai mare posibil si un organizator cel putin bun, dar si pt o usurinta in exploatare (meniuri simple, intuitive, etc.) as alege de la Nokia, probabil din seria E.
Acum am un E51, si dupa 3 ani si jumatate se prezinta f bine, doar bateria trebuie schimbata (si nu gasesc una oem, la pret decent).
Personal, nu ma intereseaza ca tel sa aiba incorporate camere foto si video, navi si alte cacaturi.

8TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Thu May 26, 2011 2:00 am

oaspetele



Posibil, din pacate trebuie sa ma limitez la oferta Orange. Nu obisnuiesc sa dau o caruta de bani pe telefoane doar pentru o vorbi la el.

9TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sun May 29, 2011 2:49 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Asta-seara m-am "mutat" inapoi la Sony Ericsson W715. Parca am redescoperit apa calda si sapunul!!! I-am facut o rescriere de soft, l-am sincronizat imediat cu Outlook pentru contacte si merge de n-are aer! Plus ca mi se pare FOARTE MIC!!! atat de mic ca prin oras m-am cautat intr-una prin buzunar ca aveam impresia ca am plecat fara telefon.

Morala: nu mai imi iau caramida d'aia mare decat cand or face cafea si m**e in acelasi timp.

LG-ul Optimus One cu Android este de vanzare, sa-l ia cine il vrea si cui ii place caci ca smartphone este o scula foarte foarte faina. Dar eu sunt prea prost (cum zicea amicul Pejte) pt smartphone.

@Oaspete: sa stii ca pe mine ma tenteaza din ce in ce mai mult un Cedar... stiu ca am o slabiciune fata de SE, dar efectiv din toate modelele alternate pana acuma doar ultimele doua SonyEricsson m-au multumit deplin. In schimb sunt la al doua scula cu touchscreen care o vand dupa cateva saptamani de folosiinta Sad

10TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Mon May 30, 2011 6:42 am

c6t9

c6t9

În principiu eu pot folosi orice telefon mobil, dar mi-e lene să învăț iar alte "trucuri" noi. Am avut și smartphone și pda. De fapt PDA-ul îl mai am, dar e pe post de navigație și atât. Sunt interesante o vreme, apoi îți dai seama că devin inutile. Nu le folosești. Desigur că nu pentru oricine, sunt destui care se uită toată ziua în acel ecran minuscul și fac diverse, a se citi facebook, tweeter din astea. Fiecare om cu plăcerea lui. Dar utilizarea unui smartphone preponderent ca telefon este scărpinare în urechea stângă cu mâna dreaptă. Ceea ce cred că mă așteaptă în curând, dar tot amân eu inevitabilul. Și apoi începe altă distracție. Dintre tot ce e pe piață voi descoperi că de fapt iar sunt numai jumătăți de valoare. Sigur ce are unul, nu are altul și tot așa. Am mai avut o tentativă să iau acum un an. Bine că am renunțat la timp.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

11TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Tue May 31, 2011 1:47 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

De ce zici ca te asteapta asta in curand? exista inca pe piata telefoane "normale", care nu mai sunt trendy dar pot fi folosite.
Pe mine ma ingrozeste gandul ca in ceva ani buni vor disparea de tot telefoanele clasice si vom gasi doar strutzo-camile care fac de toate

12TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Tue May 31, 2011 11:26 pm

c6t9

c6t9

Tocmai că până iau eu ceva, vor dispărea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

13TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Mon Jun 06, 2011 12:24 am

Aer Curat

Aer Curat

14TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Mon Jun 06, 2011 12:56 am

c6t9

c6t9

Avea si 1q ceva asemnănător. Dacă ești amator de drumeții, telefonul ideal.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

15TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Fri Mar 30, 2012 5:49 am

Aer Curat

Aer Curat

A cam venit momentul sa schimb telefonul sotiei, actualmente are un SE K750i, care inca functioneaza f bine dupa multi ani (parca vreo 6 ani); doar ca in ultima vreme a inceput sa-i dea ceva dureri de cap (la propriu) cand vorbeste la el.
Necesitatile ar fi: alo-alo, organizer istet, autonomie cat mai mare posibil, rezistenta cat mai buna la orice (tinand cont ca mai pun si fetele mana pe el...), durabilitate si nu in ultimul rand radiatii cat mai mici posibil.
Nu prea mai stiu ce a mai aparut si alte noutati si aspecte, pt ca noi nu folosim telefoanele decat pt a vorbi la ele si partea de organizer si nici nu suntem interesati sa le schimbam prea des, chiar dimpotriva; poate tot de asta nici nu suntem dispusi sa dam prea multi bani pe ele. Pe de alta parte nici sa iau ceva doar pt a lua ceva, nu fac; prefer un lucru calitativ si durabil, chiar daca trebuie sa platesc o dif pt el, atat timp cat dif este rezonabila.
Conjunctura face sa pot lua un tel de la Vodafone, la reinoire (si asa nu am luat tel de la ei), deci ceva din oferta lor m-ar interesa in mod deosebit.
Tot ca preferinta pers., nu prea sunt incantat de meniuri si organizer-ul altora mai mult decat ce ofera Nokia.
Uitandu-ma pe oferta Vodafone am fost surprins sa constat ca E52 este mai scump decat E6, de E5 nici nu mai pomenesc.
E7 are ecranul mare -> autonomie mai mica si sistemul de slide lateral nu inspira prea multa rezistenta/fiabilitate.
Seria C nu prea-mi inspira durabilitate si calitate, parca ar fi "wanna be" sau "lowcost", poate o fi vreunul din seria C care sa merite si nu-mi dau eu seama.
Pareri, opinii, idei ? Smile

16TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Fri Mar 30, 2012 10:47 am

ska

ska

E52
sau
C5
in ordinea asta
daca vrea doar pentru alo-alo.
nu stiu ce intelegi tu prin organizer.

la restul smartfoanelor nu ma bag ca nu-s in cunostinta de cauza.

17TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Fri Mar 30, 2012 11:50 am

Aer Curat

Aer Curat

E52 - 189 euro
E5 - 89,01 euro
C5 - 69,01 euro
Preturi conform site Vodafone, pt abonare si/sau reinoire (nu stiu daca si cat se mai poate negocia, pt un client veeeechi) si care contin tva.
Conform gsmarena, E5 are un nivel al radiatiilor ceva mai mic (nu ceva de dat pe spate), dar are si o autonomie sensibil mai buna (daca e luam strict dupa datele oferite de producator); oricum nici unul dintre ele nu poate a fi considerat cu o autonomie mica. Plus ca e mai nou (nu stiu daca si platforma e noua) si are cateva chestiuni in plus; la fel de adevarat ca E5 pare ca este fabricat in China, E52 nu stiu unde se fabrica, dar E6 se fabrica in Finlanda. In aceste conditii merita/este justificata diferenta financiara de 100 euro ?
De ce C5 si nu C3 ? De ce oricare C ?

Organizer, dpmdv, inseamna sa-ti permita facil configurarea de la zile de nastere (care sunt repetitive, anual, poate inclusiv cu varsta), pana la notarea diverselor activitati zilnice/sapt/lunare sau chiar inregistrari pt o data de peste cateva sapt/luni - inregistrari care pot fi sau nu repetitive; precum si altele.

Eu am de ~4,5 ani de zile un E51 de care sunt f multumit, acum cam 1 an de zile i-am schimbat bateria, iar de putina vreme i-am pierdut butoanele laterale, de cauciuc (pt volum, zoom,...), in contextul in care nu prea le-am folosit mai deloc. Very Happy
Ceva de genul asta as vrea, evident cu imbunatatiri daca se poate si indubitabil fara probleme de baterie (stiu ca nu poate sa ma tina o viata) si fara butoane laterale de cauciuc. Smile

18TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sat Mar 31, 2012 12:20 am

pejte



Aer Curat wrote:nu suntem interesati sa le schimbam prea des, chiar dimpotriva; poate tot de asta nici nu suntem dispusi sa dam prea multi bani pe ele.
Amin !

19TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sat Mar 31, 2012 7:38 am

c6t9

c6t9

Nu știu de ce X sau Y. Înțeleg că este bine să scoți cea mai bună achiziție din suma plătită și că este (uneori) posibil, dar certitudini nu ai niciodată. Mâine apare altceva nou sau se descoperă o problemă serioasă la ceva vechi. Nu zic să iei la întâmplare, dar un produs mediu recomandat este o alegere fără prea multe bătăi de cap.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

20TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sat Mar 31, 2012 12:54 pm

Aer Curat

Aer Curat

Pai aia e ca nici nu (mai) stiu care este (sau care sunt) produsul(ele) mediu recomandat.

Azi noapte m-am dumirit ca preturile mentionate de mine in postul anterior sunt valabile doar pt anumite (nu aceleasi) tipuri de abo si nu sunt si pt reinoire; era cam tarziu, eu cam obosit si .... fata de toata treaba asta si nu am mai apucat sa scriu pe forum. Doar la E52 este acelasi pret, apropos E52 a cam avut un pret constant, nu a scazut precum majoritatea zdrobitoare.

Oricum multumesc celor care au avut un aport constructiv, chestiunea ramane inca deschisa, nu stiu daca voi avea timp sa o si rezolv (adica inclusiv achizitie) pana de Paste, dar oricum trebuie mai intai sa gasesc solutia/alegerea.
Poate apare (accesibila) tableta cu tel incorporat. Very Happy

21TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sat Mar 31, 2012 1:04 pm

c6t9

c6t9

ska folosește zilnic, cred că are o părere mai avizată decât mine asupra modelelor. Nu pot spune dacă E52 merită sau nu. Poți căuta un model mai puțin dotat, fără GPS de exemplu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

22TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sat Mar 31, 2012 1:19 pm

ska

ska

am inceput cu 6310i, fix cand a aparut. am dat pe el o caruta de bani, din banii stransi de mine ceva vreme. telefonul ala inca il mai am si inca merge impecabil.
a urmat un E50, care inca il utilizez zilnic. tot e "distrus", tastele nu se mai vad, ecranul zgaraiat, bateria tine 1,5-max2 zile. DAR REFUZ sa-l schimb.
la inceput il uram, il detestam de-a dreptul. as fi acceptat orice alt telefon in locul lui. dar m-am "indragostit".
am avut si E51 o buna bucata de vreme. un telefon corect, cu tot ce avea E50 bun, dar cu o batererie si o autonomie mai buna.
l-am schimbat de cateva luni cu un C5. aceeasi smecherie. are tot ce-mi trebuie, si tine bateria vreo 5-6 zile daca nu il rup in doua. cand tine cam 4. dar am un vag feeling ca mai bine dadeam de la mine 2-300lei cat era diferenta pentru un E52.
sa nu ma intelegi gresit, e un telefon foarte ok si C5-ul.

sa ne intelegem, eu nu folosesc telefonul DECAT pentru alo-alo, sms-uri, calendar/reminder, calculator si ... cam atat.
ah, si nu imi plac tastaturile qwerty.

23TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Sun Apr 01, 2012 10:26 am

Aer Curat

Aer Curat

Pai tot cam asa folosim si noi telefoanele. Welcome
Eu am inceput cu tel mobile, imediat dupa ce au venit in RO, Dialog si Connex, cu un terminal Sagem. In prealabil avusesem unele tentative cu un Nokia, caramida parca ii spunea, iar primul Nokia cumparat de mine, de nou, a fost celebrul 5110, pe care l-am schimbat dupa cativa ani buni cu un 6210i. In fine, asta-i alta discutie. Smile

24TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Mon Apr 02, 2012 1:47 am

c6t9

c6t9

Ce ai luat?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

25TELEFON MOBIL Empty Re: TELEFON MOBIL Mon Apr 02, 2012 3:38 pm

Aer Curat

Aer Curat

Deocamdata nici macar timp sa ma mai uit pe oferte, specificatii, teste, etc. nu am avut. Sad

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 7]

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Similar topics

-

» Jocuri pe telefon

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum