Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Plimbarea cu bicicleta

+2
c6t9
Aer Curat
6 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Go down  Message [Page 2 of 3]

1Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Plimbarea cu bicicleta Wed Mar 09, 2011 10:32 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Desi nu pot spune ca pt mine reprezinta un hobby in adevaratul sens al cuvantului, de cate ori pot si am ocazia (timp liber, conditii meteo, etc.) imi face mare placere sa ma plimb cu bicla; desigur de preferat intr-un cadru cat mai civilizat, mai putin poluat si mai putin aglomerat. Dar cum traim in RO si mai ales in Buc. .........
Anul trecut am achizitionat o noua bicla, care a costat cam cat un laptop Very Happy , de care sunt f multumit si pe care as vrea sa o scot la plimbare mai des, in special pe carari (mai lejere la inceput) de munte.


26Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Wed Apr 27, 2011 7:25 am

Aer Curat



Luni am scos bicla de la iernat si m-am plimbat impreuna cu fata cea mare.
Astept ca nerabdare sa mai fac si alte plimbari; desi nu prea pot spune ca am pe unde sa le fac linistit.

27Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Wed Apr 27, 2011 12:00 pm

andrei0241

andrei0241

Macar sa nu le faci cum am vazut azi un tata cu fiica la vreo 10-12 ani, mergand direct pe strada, la un moment dat ocolind o masina parcata pe banda de la trotuar, patrunzand pe banda a doua

28Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Wed Apr 27, 2011 12:58 pm

Aer Curat

Aer Curat

Nici chiar asa. Smile
Desi in Buc nu prea ai pe unde sa circuli cu bicla; piste dedicate nu sunt (nu pot lua in considerare 4-5 fragmente pe ici colo), pe trotuar (fie pista sau nu) de multe ori ori circula, nonsalanti, pietonii, ori gasesti masini parcate (sau alte obstacole), pe strada nu e chiar "safe". In parcuri idem, degeaba sunt piste special marcate pt biciclete si rampe dedicate ......

29Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Thu Apr 28, 2011 3:21 am

c6t9

c6t9

Ar trebui să înțelegem că Bucureștiul și poate România în general NU poate avea piste. Ce s-a făcut a fost să fie. Îmi pare rău că în țara asta nu există mecanisme de taxare a autorităților așa cum sunt pe la alții. Noi nu avem societate civilă. Când va exista una, lucrurile se vor schimba. Până atunci lumea să nu se mai vaite.

Revenind la piste, ele nu pot exista fără ca străzile să fi fost gândite din start pentru așa ceva. Singura soluție viabilă ar fi reducerea traficului în oraș, prin impunerea de taxe pentru accesul în zona A în primul rând și poate chiar B, combinat cu un transport în comun de calitate și care să vină după ceas.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

30Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Thu Apr 28, 2011 7:34 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:.................... combinat cu un transport în comun de calitate și care să vină după ceas.

lol! Plimbarea cu bicicleta - Page 2 3630314092

31Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Thu Apr 28, 2011 8:10 am

c6t9

c6t9

Am văzut că se poate în multe alte țări. Orice se poate dacă se vrea asta. Azi mă uitam ce jeg este în față ministerelor. Sunt printre cele mai prestigioase instituții totuși, o mizerie rar întâlnită.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

32Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Thu Apr 28, 2011 8:25 am

Aer Curat

Aer Curat

Este aceiasi mizerie ca si cea de la conducere, cea care este in toata clasa politica, etc. Wink
Atat timp cat acolo nu se face curatenie, cam greu sa fie implementata la baza.

33Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Thu Apr 28, 2011 11:33 pm

Monitor_R

Monitor_R

Care spune ca stie un magazin bun de biciclete, trotinete si triciclete ?
http://www.e-transport.ro/module.php?module=news_n3&categ_id=88&news_id=61246
affraid affraid affraid

34Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Fri Apr 29, 2011 12:11 am

c6t9

c6t9

Heh, noi fraierii plătim pentru bogăția altora. Știați că BP a avut acum o creștere de profit record de 16.4%? În condițiile în care BP a cheltuit sume uriașe pentru a rezolva cel mai mare dezastru ecologic din istorie, pe care tot ei l-au făcut. Deci probabil au câștigat și mai bine de atât.

Mai știați că în Europa e cam cea mai scumpă benzină din lume?

Cât privește cazul de mai sus, ar fi multe de discutat. Este o reacție ecologistă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Fri Apr 29, 2011 11:46 am

Aer Curat

Aer Curat

Monitor_R wrote:Care spune ca stie un magazin bun de biciclete, trotinete si triciclete ?
http://www.e-transport.ro/module.php?module=news_n3&categ_id=88&news_id=61246
affraid affraid affraid
Te trimit eu, unde am fost si eu trimis la randul meu (anul trecut). Smile

In ceea ce priveste stirea aia, pe site-ul respectiv e relatata partial si denaturat; a fost vorba de o incercare a benzinarilor din .de care au benzinarii pe autostrada sa vanda vechea benzina la niste preturi special umflate in halul ala, pt a orienta clientii spre noul tip de benzina (B10 parca) care era la pretul uzual. Acest nou tip de benzina a fost destul de controversat (erau discutii ca ar putea afecta motorul) si inca nu e lamurita chestiunea la nivelul opiniei publice; ceea ce a insemnat ca nemtii au evitat sa-l cumpere.

36Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Sun May 22, 2011 1:13 pm

Aer Curat

Aer Curat

Initial vroiam sa scriu un post mai lung in care sa exprim o lunga serie de nemultumiri (multe dintre ele punctate si-n trecut), dar mai apoi am cam renuntat. Oricum cine se plimba sau merge cu bicla (in special prin Buc.) stie f bine despre ce vorbesc.
Astazi am iesit la o plimbare cu bicla ................... bine ca am reusit sa ma intorc cu bine, intreg si cu nervi cat de cat acceptabil. End of story.

p.s.:numa' urari de "bine" cretinilor care o ard in oligofrenie pe pistele de biciclete (nu ca ar fi prea multe sau prea cu cap facute unele dintre ele), sau celor care au ales drept loc de joaca fix acele piste, sau celor care merg in grupuri cat mai rasfirate pe alee; cea mai importanta "dedicatie" o au dobitocii care-si lasa copii mici sa-si faca de lucru chiar pe piste sau in imediata lor apropiere si care copii au "bunul" obicei de a sarii in fata bicicletei, idem cei care-si plimba javrele ......cainii, fara nicio apasare prin aceleasi zone mai sus amintite.
Azi am solicitat serios, in mai multe randuri, franele, desi in majoritatea situatiilor viteza de deplasare era mica; norocul meu e ca am un sistem de franare eficient si care nu-mi prea da emotii. Daca voi mai avea inca cateva astfel de plimbari, imi e ca va cam trebui sa schimb placutele de frana, macar cele de pe spate.
Ca o palida consolare, am descoperit o noua zona, in curs de amenajare (aproape terminata) a parcului IOR si care este mult mai libera; macar acum pana se va constientiza existenta ei. Apropos, in IOR nu am schimbar decat 2 viteze din cele 27 cate are bicla, iar pt cea mai mare parte a turului parcului, nu am schimbat decat 1.

Mi-ar face o f mare placere sa existe zone, parcuri, precum si toata infrastructura necesara in intregul oras, dedicate exclusiv biciclistilor, celor cu role, etc.

37Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Sun May 22, 2011 9:10 pm

Monitor_R

Monitor_R

Ieri, la intoarcerea de la Predeal pe DN1, am constat inmultirea biclelor pe masini! Rolling Eyes
Foarte multe masini cu instalatii si cate 2-3 bicle in ambele sensuri. Very Happy

38Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 12:34 am

c6t9

c6t9

E la modă. Am văzut și la tv.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

39Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 1:04 am

andrei0241

andrei0241

Intr'adevar, ieri intre Valea Prahovei si Buc erau destule masini cu biciclete ba pe masina, ba in spate. Chiar spre Sf Gheorghe am dat si peste cateva grupuri de biciclisti, insa aia se vedea ca's la antrenamente, ceva Smile

Si pe mine si sotie ne batea gandul de a cumpara biciclete pentru ceva miscare cand permite timpul, insa incep sa constat ca o deplasare placuta cu bicicleta incepe sa impuna si o deplasare in prealabil cu masina si bicicleta atarnata ... deci nu mai e chiar la indemana

40Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 1:11 am

c6t9

c6t9

Stai liniștit că poți merge și pe jos, nu trebuie bicicletă. Dar cum spuneam, e o modă să ai bicicletă și e nașpa să nu ai. Bicicleta e un fel de Prius al românilor ca idee de ecologie. Eu nu voi avea niciodată bicicletă. În schimb, dacă aș beneficia de reduceri la impozite, atenție, REDUCERI, aș opta pentru o mașină de oraș electrică. La cât merg, ar fi mai mult decât ok ca și autonomie. Din păcate dacă iau o a doua mașină, taxele cresc, că nah, sunt bogat cu mai multe mașini. Așa că de ce m-ar interesa ecologia? Se duce dracu planeta? Să se ducă! Oricum cei care au și banii și puterea nu fac nimic, așa poate-și dau seama că de fapt și ei sunt nimicuri.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

41Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 4:39 am

c6t9

c6t9

Sper să nu se fi supărat cineva. Nu toată lumea și-a descoperit pasiunea pentru bicicletă luna asta Wink

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

42Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 7:41 am

Aer Curat

Aer Curat

Eu, unul, nu m-am suparat ca nu am de ce, sunt un adept al bicicletei (in limita timpului, etc.) de fff multi ani, de fapt cam de cand ma stiu.
Ca sunt si pers, precum spui, care o privesc ca pe o noua moda, o fi adevarat; desi nu vor face nimic, macar vor ajuta la dezvoltarea pietei biclelor (piese, service, etc.).

Acum, nu e mare bataie de cap sa cumperi bare transversale si suport(i) pt bicla; bani sa fie ca se gasesc pe dif categ de calitate.

43Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 7:54 am

c6t9

c6t9

Ca să înțelegi problema pe scurt, eu nu sunt cu bicicletele, deci sunt nașpa No way

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

44Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 8:57 am

Aer Curat

Aer Curat

Deci nu esti "verde", "eco", "la moda" ?!
Poluatorule. afro

45Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon May 23, 2011 1:21 pm

c6t9

c6t9

So sad

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

46Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Sat May 28, 2011 1:02 pm

Aer Curat

Aer Curat

Azi am fost la plimbare, cam prin aceleasi zone ca si Duminica trecuta, a fost sensibil mai liber, mai aerisit, mai placut.
In plus m-am distrat si pe niste coclauri, care desi nu erau mare lucru, tinand cont de imprejurari, au fost binevenite.
Singurul "obstacol" a fost un alai de nunta pe una din pistele de bicle.

Am refacut si presiunea rotilor, aia de la masini e mai mica. Very Happy

47Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Tue Aug 02, 2011 12:03 pm

Aer Curat

Aer Curat

Cum să te asiguri că maşinile nu mai sunt parcate în locuri ilegale. Treci cu tancul peste ele

Primarul capitalei lituaniene Vilnius, Arturas Zuokas, pare
să-şi fi pierdut cumpătul la vederea maşinilor care sunt parcate pe
benzile pentru biciclete din oraş.

Aşa că, după ce s-a asigurat că are dovezi ale parcării ilegale
ale maşinilor fotografiindu-le, s-a urcat într-un tanc şi a început
o vendetă personală faţă de aceste maşini.


Ceea ce este mai degrabă o lovitură de imagine vine după ce
angajaţii primăriei au primit sute de plângeri în care sunt
reclamate aceste maşini care sunt parcate pe banda pentru
biciclete.

48Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Tue Aug 16, 2011 12:20 pm

Aer Curat

Aer Curat

Incredibil: un biciclist a rulat cu 100km/h pe o autostradă din Belgia

lol!

Pacat ca l-a filmat si din lateral, sa inlature orice suspiciune cum ca ar fi legat/tractat de camion (desi asta ar fi fost penal pt soferul camionului).

49Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon Sep 19, 2011 7:39 am

Aer Curat

Aer Curat

50Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon Sep 19, 2011 10:14 am

c6t9

c6t9

Mulți producători au avut viziuni din astea, însă au confundat prețul pe o bicicletă cu cel al mașinilor.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

51Plimbarea cu bicicleta - Page 2 Empty Re: Plimbarea cu bicicleta Mon Sep 19, 2011 10:28 am

Aer Curat

Aer Curat

lol!

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum