Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Inchiriere masina

+5
oaspetele
ska
c6t9
1QVIPER
andrei0241
9 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Go down  Message [Page 2 of 3]

1Inchiriere masina - Page 2 Empty Inchiriere masina Sat Mar 19, 2011 9:19 am

andrei0241

andrei0241

First topic message reminder :

In aprilie e programata o scurta iesire la Praga si iau serios in considerare varianta inchirierii unei masini pentru deplasare prin oras. In principiu, tarifele sunt undeva in jurul a 30 euro/zi pentru Fiesta/Polo, ceea ce mi se pare ok.

Vroiam sa stiu insa la ce ar trebui sa fiu atent cand inchiriez o masina ... Stiu ca sunt companii care au o limita zilnica de km, ce depaseste acea limita se plateste suplimentar. Sofer o sa fiu doar eu si nu se va iesi din Cehia cu masina, deci nici de'aici nu ar trebui sa apara taxari suplimentare.

Cum e insa cu garantia? Am inteles ca se practica oprirea unei sume de pe card ca garantie, dar nu stiu prea multe despre acest aspect.

Orice informatii aveti. sunt binevenite


26Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 2:56 am

1QVIPER



Pentru amanuntele de mai sus Bleu merita o bere / un vin / o cola mare samd Wink Preturile sunt ok, mai trist e ca nu zice nimeni cat iti opreste garantie...

27Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 5:03 am

andrei0241

andrei0241

Mie de la agentia de turism unde'am facut rezervarea ptr masina mi s'a spus ca garantia ar fi in jur de 800 euro si ca returnarea garantiei se poate face si in decurs de o luna

28Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 5:34 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Cu traveljigsaw astia in ultima vreme plateam la ridicarea masinii direct la agentie pe aeroport. La call-center faceam intotdeauna rezervarea pentru ca imi verificau pe loc in database-ul lor ce masini au si pe unde, site-ul nu era mereu asa de precis.

In medie, deblocarea garantie pe card se facea in 3-4 zile. O singura data am ramas cu banii intepeniti fix 39 de zile.... D'asta e bun un card de credit, ca daca sunt banii tai si "nu-i ai" 40 de zile... e nasol.

Rezervorul il umpli la 'sto foarte usor. Trebuie doar sa fi atent la realimentarile care le faci in timpul voiajului si sa iti faci "ochiul".

Partea misto cand refuzi sau aduci inapoi o masina cu probleme este ca ei sunt obligati sa-ti dea alta chiar daca n-au aceeasi clasa. Era cat p'aci sa nimeresc un A-Klasse cand am restituit Twingo-ul, alta data era sa ciupesc un i30 si odata am luat un FIAT SCUDO 9 locuri in locul unei Fiat PANDA. Laughing

@Unchiu: da un telefon la ei si spune-le ce vrei. Au acces la un database global la care au acces doar reselleri de rent-a-car si vad chiar in timp real preturi, promotii, reducerile reducerilor etc.

29Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 5:57 am

1QVIPER

1QVIPER

Pana in iulie mai e, ma ioiesc ca ma pot ajuta asa de devreme...

30Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 7:08 am

andrei0241

andrei0241

bleunightdanger wrote: D'asta e bun un card de credit, ca daca sunt banii tai si "nu-i ai" 40 de zile... e nasol.

Ce'ai vrut sa zici, ca eu nu reusesc sa inteleg la ce te referi?

Eu din cate am inteles, ar fi acceptate doar cardurile de debit.

31Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 7:36 am

Monitor_R

Monitor_R

Undeva e o neintelegere...

De platit, pe net, poti s-o faci cu orice card (de debit, de credit, embosat sau indentat) doar sa fie enabled la internet transactions).
Pentru garantia, pe care ti-o blocheaza doar la fata locului, TREBUIE card embosat (ca e de debit sau credit nu stiu bajetii). In tarile cu apa calda, cardurile embosate sunt doar de credit.
Si atentie ca la unele firme se cere garantie pentru fiecare sofer declarat in contractul de inchiriere, pe carduri diferite.
La fel si unele firme mari de inchiriere (ex. AVIS in Dk), cand vad ca esti rrrroman, cer doua carduri.

Trebuie sa te interesezi exact la firma unde faci inchirierea si sa citesti TOATE conditiile de inchiriere. Poate e bine sa ai si un print cu tine a conditiilor respective.

32Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 8:18 am

c6t9

c6t9

În Spania am avut absolut orice tip de card. La "gemuleț" nu erau bune. Pe net am luat mașina instant.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

33Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 3:42 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Unchiule, fa linistit rezervarea de pe acuma. Prinzi pret bun.

Mie nu mi-au acceptat la fata locului decat card EMBOSAT cum zicea Monitor_R. Si n-as folosi decat card de credit din urmatorul motiv: garantia doar o "blocheaza" pe card, deci limita de credit a cardului scade cu x sute de euro. Daca folosesti un card de debit, atunci tre sa-l incarci cu 800euro si ei iti vor bloca 500 sau cat e nevoie.

La noi sunt o groaza de carduri embosate care nu-s de credit. Eu folosesc de la ING Mastercard.

34Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Sun Apr 03, 2011 11:52 pm

andrei0241

andrei0241

Si mie initial mi se spusese ca ar fi nevoie de 2 carduri, insa pana la urma cica e ok si doar cu unul.
Eu am doar cardul de salariu, care e embosat.
Sper acum ca, din moment ce deja banii ptr rezervarea masinii i'au luat deja, sa nu imi mai faca probl cand o fi sa ridic masina ...

35Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 9:32 am

1QVIPER

1QVIPER

Am carduri embosate de cand ma stiu, nici unul nu e de credit. Si sunt goale deocamdata, se vor umple in perioada respectiva, nu pot sa iau de acum...

36Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 1:01 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

vreau sa adaug cateva idei pentru calatoria in Italia cu masina:
Pe drumurile judetene (statali) cat si pe autostrazi sunt Autovelox-uri, adica dispozitive cu fotocelula FIXE, care inregistreaza viteza in momentul cand treci pe langa ele. O sa observati multe masini ca franeaza brusc si apoi accelereaza din nou. Asta este motivul.
Doar pe autostrazi mai este si TUTOR - un dispozitiv cu videocamere care calculeaza viteza MEDIE pe care o scoti pe un anumit sector de drum. Daca aceasta valoare este mai mare decat limita legala te arde. Avantajul este evident: intr-o depasire te poti baga fara frica caci o poti lasa mai moale mai incolo si media de 130 + toleranta oricum iese.

In rest atentie la semnalizare: sunt zeci de indicatoare de localitati si de multe ori te poti incurca sau nu reusesti sa vezi numele localitatii ce te intereseaza. Dar problema asta se rezolva cu un navigator.

Atentie in parcarile de la AutoGrill/benzinarii: sunt multi romanasi prin zona pusi pe furtaciuni, deci atentie la inchiderea usilor din telecomanda.

Nu mancati de la carciumile de pe autostrada (scumpe si proaste) si evitati sa alimentati de pe autostrada. Benzinariile practica preturi mai mari decat in "oras". La carburant nu va luati intotdeauna dupa MARCA. Preturile variaza de la o gestiune la alta deci nu intotdeauna o anumita marca va fi cea mai avantajoasa. De exemplu eu aproape niciodata nu gaseam pret bun la Agip pe autostrada, in schimb din "oras" bagam doar Agip. Pe autostrada exista panouri mari cu preturile practicate de urmatoarele benzinarii deci ochiti pretul cel mai mic si de acolo alimentati.

37Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 1:22 pm

c6t9

c6t9

Așa e, mai peste tot la oraș benzina e mult mai ieftină. În Spania era o diferență semnificativă.

Eu am mers de multe ori așa, cu frâne din alea. Dar sunt cam dese, nu? Nu știu dacă rentează. La mine era să combat plictiseala.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

38Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 1:31 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

De cele mai multe ori autovelox-urile sunt presemnalizate si nu sunt chiar asa de dese. O parte dintre ele nici nu sunt active dar asta nu ai cum sa o stii.

De exemplu pe Firenze-Pisa (FiPiLi se numeste soseaua) unde limita era 90 o tineam mai mereu in 120 si franam la radare. Oricum mai mult nici nu permitea drumul, erau foarte multe camioane.

Pe autostrada am circulat si cu 150-180, dar pe bucati nu sute de km. Dar mai mult de 130-150 nici nu ai nevoie.

39Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 3:13 pm

c6t9

c6t9

La cehi/slovaci e la fel, radare fixe la anumite intervale. Cum nu mi-a venit acasă nimic, e de bine.

În Austria tot așa. Pe astea le ia detectorul din timp, dar sunt prea dese să merite efortul. Mai mult să nu adorm.

Și în Franța am depășit binișor vitezele legale pe ploaie și încă nu mi-a venit nimic. Dar am mers în rând cu ceilalți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

40Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Mon Apr 04, 2011 9:35 pm

1QVIPER

1QVIPER

Multam de noutati, le bag pe toate la cap Wink De mers voi merge asa cum zic indicatoarele, nu ma grabesc nicaieri si nu am bani de dat pe amenzi Wink

41Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Thu Apr 21, 2011 1:24 pm

andrei0241

andrei0241

Gata si plimbarea ... de'acum sa vad daca ma trezesc cu vreo amenda.

Masina a fost pana la urma un Roomster 1.2 HTP (alternativa era un Polo, dar riscam sa nu ne intre bagajele Very Happy) cu care m'am obisnuit destul de repede. Consumul de +8% ptr cei ~800km e acceptabil, tinand cont ca pe autostrazi la 130-140km/h (pe gps) eram undeva la 5000rpm.
Garantia, din cate vad, e undeva la 820 euro, care am inteles ca vor fi deblocati in 4-5 zile (probabil cu Pastele vor mai intarzia)

42Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Apr 22, 2011 1:41 am

c6t9

c6t9

Și atât?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

43Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Apr 22, 2011 2:39 am

andrei0241

andrei0241

Atat despre inchiriat masina. Ieri eram obosit, desi am aterizat la 14:30 pe OTP abia la 19:30 am intrat in casa ...

Inchiriere masina - Page 2 Dsc5987n.th

44Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 08, 2011 9:05 am

1QVIPER

1QVIPER

bleunightdanger wrote:Eu operez mereu cu astia http://www.enoleggioauto.it/ . Vad ca exista si pe romania mai nou http://www.traveljigsaw.ro/

Din 2008 pana acuma nu am avut nicio problema, in total 6-7 inchirieri si am mai recomandat la o groaza de lume. E practic o agentie de rezervare, am obtinut mereu masini de la diverse companii mari (Hertz, Budget, Avis etc), la preturi foarte foarte avantajoase. Niciodata nu am avut probleme. Opereaza in toata Europa inclusiv in SUA.
Au un call-center foarte promt in UK care m-a asistat intotdeauna si functioneaza in diferite limbi cu numere de telefon dedicate tarii tale. Platile au fost mereu sigure si confirmate. Am platit de multe ori chiar prin telefon.
Recomand cu caldura.

Fiti atenti la cat de ciocanita este deja masina (mai ales in Italia!). In aeroport de multe ori va este data cheia si luati masina din parcare fara sa se mai completeze procesul verbal (e ca ala de la asigurari cu desen si se marcheaza zgarieturi, lovituri etc). Atentie sa nu fie deja indoita pe vreundeva si sa va verifice la intoarcere...
Atentie si la rezervor, nu intotdeauna este plin si trebuie adus asa cum l-ati luat plus ca se specifica si in acte nivelul de carburant. La returnare alimentati nu pana sare pompa ci mai devreme cat sa arate pe bord "full".
Atentie mare sa aveti asigurarea RCA in geam si in mapa cu acte. Eu am luat amenda in IT ca nu aveam RCA la mine... amenda am lasat-o la firma de inchirieri si au contestat-o/platit-o ei.

Unchiule vezi ca Avis si Hertz sunt printre cei mai avizi dupa limite de KM... Citeste bine oferta sau vezi la astia de ti-i recomand eu.

La plata cu cardul la ridicarea masinii aveti grija ca va trebuie card EMBOSAT, de preferinta card de credit sau macar cu o suma mare de bani pe el. Eu pentru o masina mica (Punto,Polo,Fiesta) imi blocau pe cardul de credit cam 400-600euro si de obicei nu ii deblocheaza imediat ce predai masina (au termen 40 de zile!!!). Nu stiu cum procedati la plata in online, dar garantie tot se "blocheaza" pe card.

Inca o chestie: masina indicata in rezervare (gen Polo/Fiesta/Mondeo) la mine NICIODATA nu a coincis cu masina propriu-zisa. In acte/rezervare este indicata doar categoria si un exemplu de masina din categoria respectiva. De cele mai multe ori rezervam Lancia Ypsilon si am primit: Kia Picanto, C3, Twingo, Punto Classic, Clio, 207. La Golf VI am primit Fiat Bravo si tot asa. Totul tine de disponibilitatea de moment (data, ora) a sediului de unde ridici masina.

Sa aveti la indemana un numar de telefon al firmei de inchirieri. De obicei il gasiti si in actele masinii. Am prins odata un Twingo cu 5k km la bord si abia a doua zi mi-am dat seama ca avea o janta indoita si la peste 120km/h ziceai ca iti iei zborul. Am solicitat inlocuirea intr-o alta agentie Europcar in alt oras. Am primit un C3 la schimb fara niciun comentariu.

In caz ca loviti usor masina la parcare/manevre declarati ca asa ati gasit-o in parcare, altfel va complica viata inutil.
Atentie si la optiunea de asigurare: se face asigurare normala care are fransiza de cateva sute de euro sau asigurare FULL care costa f mult dar care acopera orice eveniment fara costuri suplimentare.

Nota 10 pentru Traveljigsaw.ro si pentru marketing manager-ul lor. M-a si sunat azi din UK cu scuze ca nu ne-am auzit la telefon pentru ultimele fineturi, asta dupa ce am facut un schimb de 16 mailuri cu el Very Happy Foarte rabdator si elegant in comunicare, m-am simtit de parca eram cine stie ce VIP. Am "amanetat" azi masina, ramane sa imi opreasca acolo garantia (1000+TVA, apropos, cat e TVA in Italia?). Am ramas pe un Insignia Break ca sa nu avem probleme de spatiu (mi-a spus ca 90% va fi Insignia, daca nu, o sa fie Passat, Serie 3 sau Mondeo Estate). Cam 430€ pentru cele 7-8 zile. De bun simt, dpmdv.

Bleu, inca o data multumesc pentru sfaturi Wink

45Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 12:23 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Cu mare placere!
In Italia ai 20% TVA.

Oamenii mie mi-au placut de la primul contact. La fel am procedat si eu mereu: plata la ei direct si garantia blocata pe card embosat direct in agentie la ridicarea masinii.
E normal sa nu stie exact ce model vei primi, de obicei nici cei din agentie nu stiu ce vor avea disponibil in ziua respectiva...
Anyway sa ai drum bun si vezi casca ochii pe autostrazi ca sunt ghisee de plata cash si altele de plata cu cardul. Recomand plata cu cardul.

46Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 2:36 am

oaspetele



Intrebare de baraj, ca idee, dar se prea poate sa am nevoie de ceva :
as dori sa inchiriez o masina pe aeroportul din Dortmund si sa o predau in Landau, de exemplu. Nu reusesc sa gasesc decat la tariful pe 3 zile, desi eu nu as avea nevoie de asa ceva. Credeti ca ar fi posibil sa existe o firma care sa te taxeze doar pentru o zi ?

47Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 5:04 am

Monitor_R

Monitor_R

Merge chiar de pe sait-ul mentionat de Unchiu si de Bleu
(EX aici chiar pe locatiile mentionate, nu am stiut ziua)

48Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 5:10 am

c6t9

c6t9

La Hertz mă lasă să aleg locațiile pentru o zi. Vezi ce simulări poți face. Parcă au birou și aici și poți suna pentru mai multe informații.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

49Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 5:29 am

oaspetele



Nu merge, pentru o zi ai de platit 100 de euro cel putin.
Asadar ori o iei pe 3 zile, ori pe 1, tot aia e.

50Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 6:28 am

bleunightdanger

bleunightdanger

sincer niciodata nu am luat masina pe 1 zi.... din pacate e normal sa aiba tarif mai ridicat...

51Inchiriere masina - Page 2 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 7:29 am

oaspetele



Asta este, din pacate Tg Mures-Dortmund ca pret e mult mult mai ieftin decat alternativele Sibiu-Stuttgart sau Cluj-Frankfurt. Si daca faci rezervarea cu 5 luni inainte.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum