Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Inchiriere masina

+5
oaspetele
ska
c6t9
1QVIPER
andrei0241
9 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3

Go down  Message [Page 3 of 3]

1Inchiriere masina - Page 3 Empty Inchiriere masina Sat Mar 19, 2011 9:19 am

andrei0241

andrei0241

First topic message reminder :

In aprilie e programata o scurta iesire la Praga si iau serios in considerare varianta inchirierii unei masini pentru deplasare prin oras. In principiu, tarifele sunt undeva in jurul a 30 euro/zi pentru Fiesta/Polo, ceea ce mi se pare ok.

Vroiam sa stiu insa la ce ar trebui sa fiu atent cand inchiriez o masina ... Stiu ca sunt companii care au o limita zilnica de km, ce depaseste acea limita se plateste suplimentar. Sofer o sa fiu doar eu si nu se va iesi din Cehia cu masina, deci nici de'aici nu ar trebui sa apara taxari suplimentare.

Cum e insa cu garantia? Am inteles ca se practica oprirea unei sume de pe card ca garantie, dar nu stiu prea multe despre acest aspect.

Orice informatii aveti. sunt binevenite


51Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 7:29 am

oaspetele



Asta este, din pacate Tg Mures-Dortmund ca pret e mult mult mai ieftin decat alternativele Sibiu-Stuttgart sau Cluj-Frankfurt. Si daca faci rezervarea cu 5 luni inainte.

52Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 12:25 pm

andrei0241

andrei0241

Pretul s'ar putea sa fie mare nu ptr ca e pe o zi, ci ptr ca locul de preluare al masinii difera de cel al predarii masinii. Stiu ca eu facusem o simulare (intr'adevar, era vb de preluare in Praga si predare in Berlin), dar pretul urca cu vreo 500 euro (in timp ce inchirierea propriu'zisa costa ~120 euro)

53Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 12:57 pm

c6t9

c6t9

Faptul că e scump e altceva, dar poți lua.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

54Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jun 10, 2011 6:50 pm

oaspetele



Asa e, dar in acest caztot castigul pe care il obtin pe ruta Tg Mures - Dortmund il pierd pe inchirierea masinii.
No
In cazul asta raman pe Cluj - Frankfurt, care e cu 200 de km mai aproape de destinatie....

55Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Sun Jun 26, 2011 7:20 am

1QVIPER

1QVIPER

Dragii mei, help. Desi nu prea are legatura cu inchiriatul de masini, pentru mine e tot pe acolo. Ce firma de taxi o avea o masina care sa poata lua 5 pasageri + bagaje?! Stiu, exista si varianta de a lua 2 taxi-uri, dar poate stiti vreuna care are van-uri ca taxi...

56Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Sun Jun 26, 2011 9:08 am

Monitor_R

Monitor_R

La ASTA te-ai gandid unchiule?
Taxiul dus e 40-50 RON si intors 80-90 RON (de pe Iancului).
Fa socoteala si vezi ca poate merita, doar ca mai ai si cheile de la masina la tine...

57Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Sun Jun 26, 2011 9:39 am

1QVIPER

1QVIPER

Deci, DA! Foarte tare nepoate, nici nu ma mai agit cu altceva! E foarte elegant si foarte ok ce scrie acolo. Dar o sa-i sun pentru ca transferul tot va implica mutarea a 5 persoane + bagaje Wink

La 7 zile cat am eu (daca respecta ziua = 24 ore, nu zi calendaristica), ies 174 lei.

58Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 29, 2011 3:43 am

bleunightdanger

bleunightdanger

aoleo o caruta de bani doar parcarea.....

59Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 29, 2011 5:37 am

Monitor_R

Monitor_R

Sef, ok, ai tot dreptul tau sa te plangi cat costa parcarea, dar o solutie alternativa ai?

60Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 29, 2011 8:13 am

1QVIPER

1QVIPER

Alternativa mult mai scumpa e sa iau 2 taxi in cazul meu. Sau sa gasesc o firma de taxi cu van-uri. Si nu am gasit.

61Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 29, 2011 1:14 pm

Aer Curat

Aer Curat

Poti cauta un Logan mcv taxi, DAR e cu dus si intors (presupunand ca reusiti sa stati cu totii in mcv) pt ca fiind o masina mai rara pe taxi, ar fi posibil sa ai o problema la intoarcere.
Cand este posibil sa fi nevoit sa iei 2 taxiuri, iar daca faci totalul sunt sanse mari sa nu iesi mai ieftin decat cu parcarea respectiva.
Si eu gasesc cam scumpa parcarea calculata de tine; poate au reduceri pt mai multe zile.

O solutie low cost este sa mergeti cu masina ta, ii lasi pe ai tai cu bagajele in aeroport, tu te duci cu masina si o parchezi intr-o locatie ok (sa nu fie parcare inchiriata sau intr-o zona cu parcarea interzisa) in Baneasa, iar apoi iei de acolo un taxi pana la aeroport. La intoarcere faci invers (iei tu un taxi, mergi iei masina si apoi te intorci la aeroport sa-i iei pe ai tai cu bagajele).

62Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Wed Jun 29, 2011 9:15 pm

1QVIPER

1QVIPER

Ma indoiesc sincer ca in MCV incap, pe langa sofer, 4 adulti, 1 copil si bagajele aferente... Cand ziceam van ma gandeam la o trasura gen Mercedes Vito.
Sa las masina aiurea prin Baneasa iar nu mi se pare o solutie, totusi am nevoie de ea in stare de functionare Wink Plus ca mai e factorul timp, imi plac solutiile poate mai scumpe dar care scutesc timp si batai de cap care, in final, sunt priceless.

63Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jun 30, 2011 12:27 am

Monitor_R

Monitor_R

Si pana la urma ai sunat la parcarea aia?
Care a fost rezultatul?

64Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jun 30, 2011 9:05 am

1QVIPER

1QVIPER

O sa sun cand ma apropii de data plecarii. Mai sunt 3 saptamani, alte solutii oricum nu am gasit (van etc), asa ca voi suna cam cu 1 saptamana inainte.

65Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Mon Jul 04, 2011 10:45 am

bleunightdanger

bleunightdanger

unchiule cand pleci cand te intorci? bagi motorina si te duc eu, sau macar pe o parte din pasageri, si restul vin cu autobuzu

66Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Mon Jul 04, 2011 12:23 pm

1QVIPER

1QVIPER

Sarumana de oferta, totsui e vorba de 2 persoane de 71 de ani si un copil, in afara de soatza mea si de mine... Cu siguranta nu vom merge cu autobuzul Wink

67Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Tue Jul 05, 2011 7:32 am

bleunightdanger

bleunightdanger

pai io nu fac discriminare de varsta/sex. In principiu doar tu ar trebui sa iei autobuzul ahahahahahahhahaahhahahaha

68Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Tue Jul 05, 2011 8:14 am

1QVIPER

1QVIPER

Simpaticule Razz
Am facut azi rezervarea, 188 lei.

69Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 1:04 am

bleunightdanger

bleunightdanger

nu dadeam banii astia nici de ma bateai.

70Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 1:18 am

pejte



Cu totii stim asta. Tu pentru 70E n-ai luat Golf-ul pentru un drum de vreo 2000km...

Unii se respecta si prefera sa dea un ban dar sa nu aiba nici o grija Wink

71Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 8:54 am

1QVIPER

1QVIPER

@bleu: o sa imbatranesti si tu nepoate Wink O sa intelegi vorbele spuse, culmea, de Pejte, care le zice ca un om batran Wink

Acu, de curiozitate, zi ce faceai tu cu 2 adulti de 71 de ani, 1 copil de 9 ani, inca 2 adulti de 40 si bagajele fiecaruia. Zi tu o solutie. Sau zi ce ai fi facut tu in situatia asta, chiar sunt curios Very Happy

72Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 11:52 am

oaspetele



Ii inghesuia pe toti in Logan.
Very Happy

73Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 10:00 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

nu-i inghesuiam bre. chemam doi prieteni cu doua masini. sau un prieten si pe soacra-mea. sau pe soacra-mea si cumnatica... aveam multe posibilitati d'astea.

74Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Thu Jul 07, 2011 10:02 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

pejte wrote:Cu totii stim asta. Tu pentru 70E n-ai luat Golf-ul pentru un drum de vreo 2000km...

Unii se respecta si prefera sa dea un ban dar sa nu aiba nici o grija Wink

da mah n-am luat golful si am mers cu caruciorul de butelie, nu tot cu o masina.....

tu mai bine ti-ai misca fundul sa-l ducem pe 1Q la aeroport decat sa ma mananci pe mine de ms-dos. Very Happy

75Inchiriere masina - Page 3 Empty Re: Inchiriere masina Fri Jul 08, 2011 8:39 am

1QVIPER

1QVIPER

Multam de intentie, dar serios am facut deja rezervare, merg cu a mea si o las acolo. Abia la fix o las pe a alor mei in locul meu din fata casei.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 3 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum